GeForce RTX 3080, RTX 3080 Ti ve RTX 3090 gibi üst düzey kartlarda kullanılan GDDR6X bellek modüllerinin oldukça sıcak çalıştığı biliniyor. Daha önce oldukça meşakkatli olan, ekran kartı belleklerine uygulanan bakır şim kaplama yöntemine değinmiştik. Ancak bellek sıcaklıklarını düşürmenin daha kolay bir yolu var ve YouTuber DandyWorks tarafından bakır plaka kullanımını gösteren bir video yayınlandı. Kullanılan bakır plaka, GDDR6X sıcaklıklarını 25 derece kadar düşürmeyi başardı.

Videoda kullanılan bakır plaka CoolMyGPU.com tarafından üretildi ve belirli RTX 3080 ekran kartları için özel olarak tasarlandı. Şirket RTX 3080/Ti, RTX 3090, RTX 3060/Ti ve RTX 3070/Ti dahil olmak üzere bir dizi RTX 30 serisi GPU modelleri için farklı soğutma plakaları da sunuyor.

 

DandyWorks, videoda bakır soğutma plakasının bir MSI Ventus RTX 3080 grafik kartına nasıl takılacağını gösteriyor. İlk olarak grafik kartının orijinal soğutucusunun çıkarılması gerekiyor. Ardından GDDR6X’i soğutan tüm termal pedler ve termal macun ile ana GPU çekirdeğinin, termal pedlerden kalan ek kalıntılarla birlikte çıkarılması gerekli. Bakır soğutma plakası, en sonunda GPU soğutucunun montajıyla birlikte üstte ve altta bir termal macun tabakası arasına sıkıştırılarak takılabilir. Plaka GPU’nun soğutma çözümü tarafından tutulduğundan ilave vida gerekmiyor.

Sonuçlara gelirsek(GPU/Bellek Sıcaklığı):

  • Cyberpunk 2077 – Öncesi: 78°C/88°C, Sonrası: 75°C/70°C
  • Ehtereum madenciliği – Öncesi: 65°C/94°C, Sonrası: 58°C/75°C
  • OctaneBench – Öncesi: 78°C/92°C, Sonrası: 78°C/76°C

Dandy, hem oyun hem de madencilik için sıcaklıkta %20’ye varan düşüş gözlemledi. Bu bir bellek soğutma modu olsa da, üst düzey soğutuculara bağlı büyük bakır tabanlar GPU sıcaklığını da etkiliyor.

Bakır soğutma plakalarının maliyeti termal macun ve nakliye hariç 57 dolar. Bu da ayrı bakır kaplamalara göre 4 kat daha pahalı, ancak kurulum çok daha basit.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!