biphone5Daha önce iOS6 Güncellemesi Nasıl Yapılır? yazısında cihazlarımızı iOS 6 sürümüne nasıl güncelleyeceğimizi paylaşmıştık. iOS6 ya geçtiniz ve memnun değilsiniz, iOS 5.1.1′e geri dönmek istiyorsunuz.

iOS 5.1.1′e yada daha farklı önceki bir sürüme dönüş için cihazın Shsh Blob yedeğinin alınmış olması gerekir.

Shsh Kaydı Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Shsh yedeğini anlamanın en kolay yolu Tinyumbrella adlı programdır. Tinyumbrealla programını indirip çalıştırın. Cihazınız açık bir şekilde bağlayın ve Save SHSH tuşuna basın. Bilgisayarınızın C:Documents and SettingsAdministrator.shsh klasörüne yedek geldiğini göreceksiniz.

Mesela benim klasörümdeki 585072815564-iphone2,1-5.1.1.shsh adlı dosya cihazımın 5.1.1 ssh yedeğinin olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla iOS 5.1.1′e kolayca dönebilirim.

Shsh yedeği nasıl alınır?

iOS 6′dan iOS 5.1.1 Yada Daha Önceki Bir Sürüme Geçiş

Bu yolda iPhone 4, 3gs , iPad 1/2 ve iPod touch cihazları yapabilirsiniz.

İhtiyacımız olanlar;

– redsn0w 0.9.14b2 (windows)

– iREB r5

– Redsnow’u açıp “Extras” menüsüne tuşluyoruz

– “SHSH Blobs”menüsüne tuşluyoruz.

ios 6dan ios 5.1.1e dönüş

– “Stitch” tuşuna bıyoruz.

– Şimdi burada “IPSW” tuşuna basarak döneceğimiz sürümün dosyasını gösteriyoruz. Mesela ben 3GS 5.1.1 sürümüne dönmek için iPhone2,1_5.1.1_9B206_Restore dosyasını gösteriyorum.

– “Local”tuşundanda bilgisayarımıza kaydettiğimiz shsh dosyasını gösteriyoruz.

– Eğer seçilen shsh yedeği gösterilen ipsw ile uyumluysa aşağıdaki gibi ilerleme göreceksiniz. Uyumsuzluk varsa zaten hata verecektir.

– Şimdi iREb’i çalıştırarak cihazınızı seçin ve program yardımıyla dfu mode’a geçirin. Cihazınızın ekranı kararacak. iTunes’u açın ve Shift+Restore tuşlarına basarak açılan pencerede Redsnow ile hazırladığınız dosyayı gösterin.

Eğer yükleme sırasında hata alıyorsanız, iReb ile cihazınızı Dfu Mode’a aldıktan sonra Tinyumbrella ‘yı çalıştırın. Bilgisayarınızdaki tüm antivirüs ve güvenlik programlarınızı kapatın. Tinyumbrella’nın cihazınızın türünü ve iOS sürümünü gördüğünden emin olduktan sonra Start TSS Server tuşuna basarak sunucuyu başlatın. Ardından iTunes’u açarak Shift+Restore tuşları ile yine en başta Redsnow ile hazırladığımız Restore dosyasını gösteriyoruz. İşlemi hatasız tamamladığınızda iOS 5.1.1 sürümüne geri dönmüş olacaksınız.

İşlem iPhone 4S ve iPad 3 ‘te denenmemiştir. Tüm sorumluluk işlemleri yapacaklara aittir.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!