Merhaba Arkadaşlar,
Blog açmaya karar verdikten sonra, hemen host ve domain aldım. Biraz da heyacanla başladım birşeyler kurcalamaya, internetten edindiğim videoların yardımıyla gerekli programları kurup bir an önce sitemi ayağa kaldırmak istiyordum.Fakat Wamp Server programını kurduktan sonra birşeyler ters gittiğini fark ettim. Wamp server, online hale gelmiyordu. “Reset all services”, “Start all services” yapmama rağmen bir türlü online olmuyordu.
Daha sonra internetten kısa bir araştırmadan sonra bu problemin çözüm yollarından biri ile karşılaştım. Öncelikle nedenini söyliyim; SQL server ve visual studio olan bir bilgisayarda çalışmaz. Sebebi hepsinin aynı portu dinlemeleridir. SQL server Integration service ve IIS bu portu dinlediği için wamp server hizmet veremez. Bundan dolayıda “Online” olamıyor programımız.
Çözüm yoluna gelince; Wamp klasörü içersinde yani tam olarak C:wampbinapacheApache2.2.17conf adresinde httpd.conf dosyasını notepad ile açalım. Ardından bu dosya içersinde “Listen 80” yazan satırı bularak 80 rakamını herhangi bir rakam ile değiştirelim. Notepad’i kayıt edip kapattıktan sonra, “Reset all services” dedikten sonra göreceksiniz wampserver’ımız online oluyor.
Fakat daha sonra çalıştırma aşamasında bir ayrıntı var, çalıştırma zamanında sadece port numarasını belirtmemiz gerekiyor. 80 yazan port numarasını 90 yaptığımızı düşünürsek. Örneğin:
http://localhost:90/
http://localhost:90/phpmyadmin/
yaparak sorunsuz bir şekilde yolumuza devam etmiş oluruz…

Herkese iyi çalışmalar.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!