windows-8Windows 7 ile gelen en ilginç ve önemli özelliklerden birisi XP Mode idi. Windows XP Mode ile Windows 7′nin Professional, Enterprise veya Ultimate sürümlerinden birisinin kurulu olduğu bilgisayarda Windows XP için tasarlanmış programları çalıştırma imkanı sunulmuştu. Windows XP üzerinde çalışan yazılımların çoğunluğu Windows 7′de de sorunsuzca çalışıyor olsa da bazı durumlarda XP Mode önem kazanabiliyor. Windows 8için herhangi bir XP Mode özelliğinden söz edilmiş değil. Windows 7′de XP Mode kullanan ve Windows 8′e geçiş yapmayı düşünen kullanıcılar Windows 8′de XP Mode benzeri fonksiyonalite kazandırmak için VMware Player yazılımından faydalanabilir. Bu işlemin nasıl gerçekleştiribileceğine yakından bakalım.

01

Windows 8′de XP Mode

Öncelikle VMware Player yazılımının son sürümünü indirip Windows 8′li bilgisayarınıza yükleyin. Programı çalıştırdıktan sonra “Create a New Virtual Machine” seçeneğine tıklayın, işletim sisteminin yüklenebilmesi için Windows XP ISO kalıbını ya da CD’sini seçin, sanal makinaya bir ad verin, oluşturulacak sistemin sabit diskteki dizinini belirleyin, disk boyutunu seçin ve son olarak “Finish” butonuna tıklayın.

11

Oluşturduğunuz sanal makinayı çalıştırdığınızda Windows XP kurulum ekranıyla karşılaşacaksınız, burada tipik Windows XP kurulumunu yapmanız yeterli. Kurulum için Windows XP kurulum CD’si yerine sabit diskinizde bulunabilecek bir Windows XP kurulum diski ISO kalıbı zaman kazanmanızı sağlayabilir.

2

Windows XP kurulumu tamamlanıp masaüstü açıldığında VMware Tools aracını yüklemeniz gerekiyor. VMware arayüzünde Player > Manage > Install VMware Tools yolunu izleyin ve kurulumu gerçekleştirin. Daha sonra oluşturduğunuz sistemin yeniden başlatılmasına onay verin.

3

 

Artık Windows 8′de çalışmayan ya da sıkıntı yaşayan yazılımları Windows XP’li sanal makinaya yükleyebilirsiniz. Yüklemelerinizi gerçekleştirdikten sonra VMware Player arayüzünde “Player” menüsündeki “Unity” seçeneğine tıklayın.

4

“Unity” özelliğini etkinleştirdiğinizde Windows XP’li sanal makinaya yüklediğiniz yazılımlara Windows 8 Görev Çubuğu’na eklenen bir araç ile doğrudan erişebilirsiniz. Programları Windows 8 masaüstünde kullanabilir, simgeye alabilir ve kapatabilirsiniz. Gayet kolay değil mi?

5

 

İndirmek için Yazıya Tıklatyın : VMware Player

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!