Amerika iPhone 4 Amerikadan iPhone 4 almalı mı?
Bu soru özellikle son zamanlarda oldukça sık soruluyor. Ben şimdilik Amerika’dan iPhone 4 alma olayına temkinli yaklaşıyorum. Amerika’da yaklaşık 600$’a satılan iPhone 4′ü önermememin nedeni ise genelde iOS 4.1 ve 4.2.1 yüklü gelmeleri ve bu sürümlerin yaklaşık 3 aydır unlock edilememiş olması.

Bu şu demek; Amerika’da satılan iPhone 4′ler sadece bir Amerikan telefon operatörü olan AT&T ile çalışacak şekilde kilitlenerek satılıyor. Önceden iOS 4.0.1 yüklü iPhone 4′ler basit bir jailbreak sonra da unlock işlemi ile kırılarak AT&T dışındaki operatörlerle de çalışacak hale getirilebiliyordu.

Peki jailbreak ve unlock ne demek? Apple’ın iOS cihazları iPhone, iPod Touch ve iPad’e sadece iTunes App Store üzerindeki Apple’ın onayından geçmiş uygulamalar yüklenebiliyor. Jailbreak işlemi cihazın işletim sistemine erişerek normalde izin verilmeyen üçüncü parti uygulamaları yüklememize olanak veriyor. Unlock ise telefonun her operatör ile çalışabilmesini sağlıyor.
Fakat daha önceden belirttiğim gibi güncel sürümler olan iOS 4.1 ve 4.2.1′de jailbreak işlemi yapılabiliyor olsa da unlock henüz çıkmadı ve ne zaman çıkacağıda hala belirsiz. Yani Amerika’dan iOS 4.1 veya 4.2.1 yüklü iPhone 4 alanlar unlock çıkana kadar  cihazlarının telefon özelliğini kullanamayacak, yalnızca iPod Touch gibi kullanabilecekler. İşte bu yüzden, en azından unlock’un çıkış tarihi kesinleşinceye kadar Amerika’dan iOS 4.1 veya sonrası sıfır iPhone 4 alınmasını tavsiye etmiyorum.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!