Yurtdışından yapılan alışverişlerde bildiğiniz gibi belli bir limitte gümrük muafiyeti uygulanıyordu. Önceden 75 euro olan bu limit geçtiğimiz yıllarda 30 euro‘ya kadar düşmüş ve yurtdışından alışveriş yapan vatandaştan daha fazla vergi alınmaya başlanmıştı. Bugün alınan bir karar ile 30 euro gibi cüzi olan bu limit tekrardan bir güncelleme aldı ve 22 euro’ya kadar düştü.

Yeni gümrük muafiyeti limiti ne kadar oldu?

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında; “Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 euro’yu geçmeyen eşya ile 150 euro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.” ifadesi yer aldı.

Yayınlanan kararda ayrıca; 1.500 euro’yu geçmemek koşuluyla yurtdışından gelen ürünler için; kitap gibi basılı yayınlarda yüzde 8 ve özel tüketim vergisine tabi diğer tüm ürünler için yüzde 20 tek ve maktu vergisi alınacağı belirtildi. Bu kararın 15 gün sonra uygulanmaya başlanacağını belirtelim.

Gümrük muafiyeti

Bildiğiniz gibi Amazon.de gümrük muafiyet limiti 30 euro olduğu için 29 euro ve üzerindeki ürünleri ücretsiz kargoluyordu. Ancak bu limitin 22 euro gibi yok denebilecek bir limite düşürülmesi Amazon’un değişiklik yapmasına neden olabilir. Güncel kur ile hesaplayacak olursak limitinizin 112 TL olduğunu ve bu limiti aşarsanız vergi ödemek zorunda kalacağınızı belirtelim.

:: Yurtdışı alışverişlere uygulanan sıkı uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!