İnternette alışveriş yaparken kredi kartı kullanılmasının tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar bunun yerine sanal kart kullanılmasını önerdi

Hızla gelişen teknoloji ile çok sayıda vatandaşın oturduğu yerden alışveriş yapmasını sağlayan internet üzerinden alışveriş, beraberinde sorunları da getiriyor.

 

BİLGİLER KOPYALANABİLİR

Kredi kartlarının kopyalanması ve bilgilerin başkasının eline geçmesi gibi durumların yaşandığı günümüzde, internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı yerine sanal kredi kartlarının kullanılmasının yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçeceği bildirildi.

ASIL KART BİLGİLERİNİ PAYLAŞMAYIN

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde İnternet Bilişim ve Network Çözümleri üzerine bir iş yeri olan bilişim uzmanı Şener Kul, vatandaşların internet ortamında kredi kartını kullanmamasını tavsiye etti.

“İnternette en önemli konulardan birisi de kredi kartı kullanımı” diyen Kul şunları söyledi:

“Bunlarla da ilgili mümkün mertebe yani kredi kartı kullanan her birey internette kredi kartı kullanacaksa sanal kredi kartı oluşturması gerektiğini biz vatandaşlarımıza öneriyoruz. Çalıştığınız bankanın internet sayfasından girip kullanıcı bilgilerinizle sanal kartı istediğiniz zaman oluşturabilir, istediğiniz zaman da kaldırabilirsiniz. Bu elinizde olan bir şey. Herhangi bir prosedürü yok. Asıl kart bilgilerinizin hiçbir şekilde internet ortamında girilmiyor olması gerekiyor. Günümüzde artık özellikle bayanların alışveriş konumlarında artık fiziki mecralardan çok sanal mecralardan alışveriş yapmaya başladılar. Burada da tabi fiziki kredi kartlarını kullananları tehlike de bekliyor. Fakat bu illa olacak diye bir şey yok ama önlemimizi almamızda fayda var.

İSTEDİĞİNİZ ZAMAN SANAL KARTINIZI İPTAL EDEBİLİRSİNİZ

O yüzden sanal kredi kartını kullandığınız zaman isterseniz sanal kredi kartını yazılı bir şekilde sokak ortasına atabilirsiniz hiçbir tehlikesi yok. Hemen anında internet bankacılığına girip oradan istediğiniz sanal kredi kartınızı iptal edebilirsiniz. Oradaki rakamların hiçbir önemi yok. Ama fiziki kredi kartını bir yerde düşürürseniz, kaybederseniz yada başka birinin eline geçerse büyük bir tehlike arz ediyor. O yüzden burada bunun önüne geçmek için sanal kredi kartının biraz yaygınlaşması gerekiyor. İnsanları da bu konuda doğru şekilde uyarıyor olmamız gerekiyor. Bunun hem bankalar tarafından hem de bizim gibi bu sektörde çalışanlar tarafından bilgilendirilmesi gerekiyor. Sanal kart adı üzerinde sanal bir numara ve herhangi bir bilgisi yok. Bir dakika sonra iptal edebilirsiniz. O kart numarasının bir geçerliliği yok. Sanal kart aslında çok da sizinle bir bağı olan bir numara içermiyor. Fiziki kartınızdaki numaradan çok bağımsız bir numara. İstediğiniz zaman aktif edebilir, istediğiniz zaman silebilir, istediğiniz zaman da yeni bir sanal kart oluşturabilirsiniz.”

 

 

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!