Fotoğraf, günümüz teknolojisinin de ilerlemesiyle insanların günlük yaşamda yer alan yegâne unsurlardan biri. Apple da bu duruma kayıtsız kalmıyor ve web sitesinde kullanıcılarının iPhone 6 ile çektiği fotoğraflarının olduğu bir galeri sergiliyor. İşte o sergiden öne çıkan en güzel kareler…

basliksiz-1

 “Işıkla çizilen resim” yani fotoğraf özellikle çağımızın vazgeçilmez bir tutkusu. Fotoğraf sözcüğü ilk kez İngiliz SirJohn F. W. Herschel (1792-1871) tarafından 1840 yılında kullanıldı ve o gün bu gündür popülerliğine popülerlik katarak kullanılmaya devam ediyor.

 Fotoğrafçının adı ile birlikte fotoğraf kritiği ve kullandığı uygulamaların da yer aldığı ilgi çekici görsellerin bulunduğu “Dünya Galerisi” Apple’ın ilgi çeken sayfalarından biri. İşte o galeriden öne en güzel 10 fotoğraf…

Andrew T.

Geçiş çizgisi, ışığın ve gölgenin buluşma noktasıdır. Fotoğrafta, kum tepesinde gördüğümüz bu çizgi, dikkati hemen kendisine çekiyor ve tırmanan bir tepe algısı yaratıyor. Kullanılan uygulamalar:

Kamera, VSCO Cam

 

Jirasak P.

Bir anı arkadan yakalamak fotoğrafa ince bir espri katabilir. Örneğin, burada ana öğeyle birlikte tüm çiçekler, kameraya arkasını dönmüş.

Kullanılan uygulama: Kamera

 

Cielo D.

Bu ıslak sokak fotoğrafında olduğu gibi, ana öğenin bir yansımasını çekmek, sıradan bir anı gerçek dışı ve şaşırtıcı kılabilir.

Kullanılan uygulamalar: Kamera, Filterstorm Neue

 

Renee M.

Gölge ve ışık arasında kurulacak denge, ayrıntıların öne çıkmasına yardımcı olabilir. Toprak üzerindeki devam eden ayak izleri gibi.

Kullanılan uygulamalar: Kamera, Instagram, Flickr

 

Francis O.

Beklenmedik garip bir an, bir fotoğrafı daha çekici hale getirebilir. Ağlar, tekneler ve balıkçıların oluşturduğu bu kare gibi.

Kullanılan uygulama: Kamera

 

Flavio S.

Buradaki sıcak sarılar ve soğuk maviler gibi, farklı renkleri farklı anlarda yakalamak bu fotoğrafın öyküsünü anlatmaya yardımcı oluyor: Sörfle geçen günün ardından gün batımı.

Kullanılan uygulamalar: Kamera, Snapseed

 

Shan L.

Bazen en iyi kareler hiç planlamadan ortaya çıkar. Fotoğraftaki uçan kuş, bu ikonik manzaraya bir ölçek etkisi ve sürpriz duygusu katarak tüm kompozisyonu daha ilginç hale getiriyor.

Kullanılan uygulamalar: Kamera, Snapseed, Instagram

 

Corry S.

Bu orman fotoğrafında olduğu gibi, doğal bir ortam içerisinde bulunan insan figürü, daha ilişkilendirilebilir bir ölçek duygusu yaratır ve fotoğraftaki diğer öğelerin yüksekliğini ön plana çıkarır.

Kullanılan uygulama: Kamera

 

Cole R.

Bir kompozisyon ile kışkırtıcı öyküler anlatabilirsiniz. Bu fotoğrafta, fondaki gökyüzünü karşısına alan yalnız insan figürü, hem bir ölçek oluşturuyor hem de soyutlanma hissi yaratıyor.

Kullanılan uygulama: Kamera

 

Paul O.

Normalde tek renk tonundan oluşan bu mizansende, fotoğrafçı, gökkuşağının bir parçasını yakalayarak toprak tonlarını dengeliyor.

Kullanılan uygulamalar: Kamera, VSCO Cam

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!