Evinizdeki ya da işyerinizdeki kablosuz ağ şifrelerinin güvende olduğuna emin misiniz?

Kablosuz Ağ Güvenliği ve kablosuz ağ şifreleme ve kırılamayan şifreler üretebilmek, kablosuz ağların şifresinin kırılmasını engellemek özellikle internet bankacılığı gibi işlemlerden sonra gerçekten önem kazanmaya başladı.

Kablosuz ağ şifreleme yöntemleri

Kablosuz ağ şifrelemede kullanılan Wep şifreleme ve Wpa şifreleme teknikleri içerisinden Wpa şifreleme daha zor kırılabilen ve daha güvenli bir kablosuz ağ şifreleme yöntemidir. Wep şifrelerini kırmak Wpa şifrelerini kırmaya nazaran daha kolaydır. Web şifreleme yalnızca harflerden yada yalnızca rakamlardan oluşur. Wpa şifreleme ise harf ve rakamları bir arada kullanır. Güvenli oluşuda daha fazla algoritme ve deneme gerektirmesinden kaynaklanır.

Kablosuz ağ şifresi kırma yöntemleri

Wep şifre protokolunu kırmak için RC4 yöntemi

Wpa kablosuz şifrelerini kırmak için Tkip / Rc4 yöntemi

Wpa2 kablosuz şifrelerini kırmak için Tkip / Rc4, Aes-Ccmp yöntemi

Wpa2 ( Wpa şifrelemenin yeni nesli ) , mac filtreleme yöntemi , gizli ssid  seçenekleri kablosuzunuzu daha güvenli yapsada kırılmaması imkansız denilemez. Güvenli bir şifre oluşturmak için öncelikle hem harf, hem rakam hemde işaretlerden oluşan bir şifre belirlemelisiniz.

Kablosuz ağ şifresi kırma yolundaki engelleri aşın.

Mac filtreleme yönteimi ile izin verilmiş mac adresleri dışında internete girişi yasaklanmış kablosuz ağın şifresini kırma

Claymanorin ile rahatlıkla Mac filtreleme yöntemi ile sadece izin verilen mac adresli bilgisayarların ilgili kablosuz ağa dahil edilmesi planlanmış bile olsa rahatlıkla bu filtre yöntemini aşabilirsiniz. Bunu yapmak için AirCrack ve Airdump ve Kısmetaraçları ile kırılacak kablosuz ağı  dinleyip bu kablosuz ağda müsade edilen Mac adreslerini alıp daha sonrada her hangi bir mac changer ile kendi bilgisayarınızn mac adresini değiştirerek bu engeli rahatlıkla aşabilirsiniz. ( Burada tek kısıtlama izin verilen diğer ip internette iken siz giremezsiniz , duplicate ip den dolayı )

Wep yöntemi ile şifrelenmiş kablosuz ağ şifresini kırmak

Sadece kablosuz ağ şifresi kırmak için üretilmiş özel bir linux işletim sistemi olan backtrack linux ile ( içerisinde barındırdığı aircrack, airdump ve kısmet programları ile ) rahatlıkla bir kaç dakikalık ağ dinleme olayından sonra kablosuz ağ şifrelerini kırabilirsiniz. Backtrakc ile kablosuz ağ şifrlerini kırmanın detaylı makalesi için Pc world adresindeki yazıyı okuyabilirsiniz.


eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!