Motorlara uygulanan ‘Chip Tuning’ performansta yükseliş sağlıyor.

Araçların motorunu yöneten programda yapılan ve ”chip tuning” olarak adlandırılan değişiklik sayesinde, turboya sahip motorlarda yüzde 20-30, turbosuz motorlarda da yüzde 10’a varan güç artışı elde edilebiliyor.
Megachips Firması sahibi Mehmet Gazihan, yaptığı açıklamada, günümüzde satılan bir çok binek ve ticari aracın, vergisi düşük olsun ve yüksek miktarda satılsın diye düşük motor hacimleriyle tüketicilere sunulduğunu kaydetti.
Bu tür araçları tercih eden bazı sürücülerin, düşük motor güçleri nedeniyle araçlarının performansından memnun kalmadığını ve pişmanlık duyarak, arayışa girdiklerini ifade eden Gazihan, ”Bu arayışları sonucundan internetten ya da çevrelerinden duyarak bize ulaşıyorlar. Bizim yaptığımız ise kısaca, motorların kontrol ünitelerine satışa çıkmadan önce çeşitli nedenlerle konulan limitlendirmeleri kaldırarak, fabrikada tasarlandığı gerçek gücüne kavuşturmak” dedi.
Söz konusu limitlendirmelerin neler olduğuna değinen Gazihan, ”Bu limitlendirmeler arasında, AB ülkelerinde uygulanan sert emisyon normlarına uyum amacı taşıyanlar, motorun çok sıcak ya da soğuk şartlarda veya uzun süre bakımı yapılmadan kullanılabileceği varsayılarak konan kısıtlamalar bulunuyor. Motor bu limitlendirmeler nedeniyle, tasarlandığı gücün altında bir güçle çalışıyor. Yani aslında her motorda bu limitlendirmeler nedeniyle kullanılamayan bir miktar gizli güç var” dedi.

YAPILAN İŞLEM
 
Yaptıkları işlemin, söz konusu gizli gücü ortaya çıkarmak için limitlendirmeleri ortadan kaldırmak olduğunu ifade eden Gazihan, ”Biz, motoru kontrol eden ve ‘beyin’ denen ünitenin programında, bilgisayarla aracın arıza teşhis soketinden bağlanarak değişiklik yapıyoruz. Yani kaputu dahi açmıyoruz. Beyindeki programı okuyup, üzerinde performans iyileştirme ve limitlendirmeleri kaldırma çalışmaları yapıyoruz ve beyne geri yüklüyoruz. Bu işlem de ‘chip tuning’ olarak adlandırılıyor” diye konuştu.
Yaklaşık 1-2 saat süren chip tuning işlemi tamamlandığında, artık motorun limitlendirmeler olmadan, yeni yüklenen programa göre çalıştığını ifade eden Gazihan, ”Yeni püskürtme, avans ve turbo basıncı değerleriyle çalışmaya başlayan motorun gücü artıyor. Güç artışı, turbosuz benzinli motorlarda yüzde 10, turbolu dizel ve benzinli motorlarda ise yüzde 20-30 civarında olmakta. Bu değerlerin üzerine çıkmak mümkün, ancak, o zaman motorun sağlıklı çalışma sınırları aşılabiliyor” dedi.
Gazihan, chip tuning’in yakıt tasarrufu da sağladığını vurgulayarak, ”Bahsettiğim limitlendirmeler genelde alt devirlere uygulandığından, işlem sonrası alt devirler canlanıyor ve sürücü hızlanmak için daha az gaza basıyor, bu da beraberinde yüzde 5 ile 15 arasında yakıt ekonomisi getiriyor” şeklinde konuştu.

”MOTORDA SORUN ÇIKMIYOR”
 
Kendilerine en çok, motorda bir sorun çıkıp çıkmayacağının sorulduğunu vurgulayan Gazihan, şunları kaydetti:
”3,5 senedir bu işi yapıyorum ve yaklaşık bin 500 araca uygulama yaptım. Motor sağlıklıysa ve bakımı düzenli yapılırsa, sorun çıkmıyor. Sorun çıkanlar oldu, ancak, incelediğimizde chip tuning yapılmadan da aynı sorunun bir süre sonra ortaya çıkacağı, chip tuning’in sadece bu süreyi kısalttığı ortaya çıktı. Bazen de müşterinin isteği üzerine güvenli sınırın üzerinde yüksek güçler elde ediyoruz. O zaman sorun çıktığında müşteri zaten kabahatin kendisinde olduğunu biliyor.”
Uygulamanın fiyatına değinen Gazihan, ”Kimi firmalar program üzerinde kendileri değişiklik yaptığı için ve bu durum ekstra maliyet getirmediğinden, fiyat 500-600 lira kadar oluyor. Bazı firmalar ise yazılımı Avrupa’daki şirketlere gönderip, değiştirilmiş halini geri alarak yükleme yapıyor. Bu da maliyeti ve fiyatı artırıyor. Bu durumda fiyat 800-bin 500 lira arasında değişiyor” dedi.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!