Ösym, Aöf şifreleri de diğer bütün şifrelerimiz gibi ( mail vb. ) unutulabilir. Mail şifremizi unuttuğumuzda şifremizi yeniden oluşturmak çok kolay peki ya “ÖSYM şifremi unuttum, ÖSYM şifremi hatırlamıyorum. ÖSYM Şifrem neydi? ÖSYM Şifremi nasıl tekrar alabilirim? ÖSYM  şifremi bulmak için ne yapabilirim?” diyorsanız eğer bu yazımızı okumalısınız.
Asında ÖSYM portalında bu işlem oldukça detaylı olarak anlatılmış. Gelin biz ordan alıntılayalım.
Burada çok önemli bir unsur var şifrenizi ilk alırken eposte kaydı yapmışsanız her şey çok güzel zaten epostanıza şifrenizi her ne zaman unutursanız unutun yeniden isteme şansınız var peki ya  e-posta adresimizi sisteme girmemişsek yada eposta adresini girmiş olmamıza rağmen ösym nin göndermiş olduğu doğrulama sistemi ile epostamızı doğrulammaışsak  Ösym şifremi unuttum form 2a formunu kullanarak  T.C. Kimlik Numarası (KKTC Uyruklu, Yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar için Numara edinme sayfasından alınan numara) girip “Devam” tuşuna basıyorsunuz. Baba adı, anne adı, doğum tarihi, doğum yeri, nüfusa kayıtlı olunan il ve ilçe bilgilerini girdikten sonra, sizin için yeni geçici bir şifre üretilecek. Unuttuğunuz şifre artık yürürlükten kalkacak ve işlemlerinizi yeni geçici şifre ile yapabileceksiniz.Eğer ilk şifre alma esnasında doğrulanmış e-posta adresiniz varsa yeni şifrenizi alabilmeniz için, Form 2B2‘yi kullanmalısınız. T.C. Kimlik Numaranızı  ve e-posta adresinizi girdikten sonra, bilgileriniz doğru ise e-posta adresinize gönderilen linki tıklayarak, e-posta adresini doğrulamalısınız. Doğrulama sonrasında geçici şifreniz üretilerek size verilecek.
Bu yaptığınız işlemler sonrasında oluşturulan şifreler yeniden değiştirmeniz gereken geçici şifrelerdir , sistemin size verdiği şifreyi unutmamak için telefonunuza yada bir kağıda not alın sonrada  ÖSYM Aday Portalı sistemine giriş yapmak isteyin burada sizden şifrenizi isteyecektir buraya geçici şifrenizi girin. Geçici şifrenizi girdiğinizde bu şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir untumayacağınız bir şifre belirleyin ve her ihtimali karşı yeniden oluşturduğunuz şifreyi bir yere yine not alın. Önceki gecici şifreyi artık silebilirsiniz. Asıl şifreniz bu yeni oluşturduğunuz şifredir.
“ÖSYM şifrem neydi?” “ÖSYM şifremi kaybettim hükümsüzdür , “ÖSYM şifremi kim çaldı “ÖSYM şifremi tekrar nasıl alırım dememek için bu yazdığınız şifreyi kaybetmeyin, kaybetsenizde bu işlemleri bir daha yaparak ÖSYM şifrenizi yeniden alabileceğiniz bu yazıyı sık kullanılanlarınıza ekleyin. :)İlk kez  ÖSYM yada AÖF şifresi alacaklar nüfus cüzdanı ile ÖSYM başvuru mlerzeerine giderek şifrelerini alabilirler .
Güncel not :
Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kişisel şifresini kaybeden ya da unutan adayların özel kimlik belgesi ile başvuru merkezlerine şahsen başvurmaları halinde ücreti karşılığında yeni şifrelerini alabileceklerini duyurdu.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!