Özellikle video izlerken, müzik dinlerken veya oyun oynarken kullandığımız bilgisayarın ses düzeyi hiç olmadığı kadar çok önem kazanır. Çünkü çoğu kullanıcı yüksek ses ile müzik dilemeyi veya oyun oynamayı sever. Bu da pc ses yükseltme işleminin gündeme gelmesine neden olur.

Bununla birlikte bazen pc ses arttırma işlemi zorunlu bir hâl alır. Çünkü özellikle alt – orta segmente yer alan dizüstü bilgisayar modellerinde varsayılan ses düzeyi son derece düşüktür.

Biz de bu yazımızda çeşitli eklentiler kullanarak ve Windows’un kendi ayarları üzerinden nasıl daha yüksek ses elde edilebileceğini göstereceğiz.

Windows Ayarları ile PC Ses Arttırma

Herhangi bir ek program veya eklenti kullanmadan pc ses yükseltme işlemi yapmak mümkün ancak öncelikle ses kartınızın bu işlemi destekliyor olması gerekiyor.

Özellikle eski nesil Realtek marka ses kartlarının bu işlemi desteklemediğinin bilinmesi gerekiyor. Windows ayarlarını kullanarak ses yükseltme işlemi yapmak için şu adımları takip edin;

  • Öncelikle sağ alt köşede yer alan hoparlör simgesine sağ tıklayın ve “Ses düzeyi karıştırıcısını aç” seçeneğine tıklayın.

pc ses yükseltme

  • Açılan ekranda “Hoparlör” seçeneği altında yer alan hoparlör simgesine tıklayın.

PC Ses Arttırma

  • Açılan yeni pencerece ise “Enhancements” sekmesine gelin ve bu sekme altında yer alan Bass Boost, Virtual Surround ve Loudness Equalization seçeneklerini aktif hale getirin.

PC Ses Arttırma

  • “Uygula” butonuna basın ve pencereyi kapatın.

Bu işlemden sonra bilgisayarınızın sesi ciddi oranda artacaktır ancak kullandığınız hoparlörler veya diz üstü bilgisayarınızın speakerları düşük kalitedeyse cızırtılar veya ses bozulmaları meydana gelebilir. Bu işlem Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinin tamamında yapılabilir.

BİLGİSAYAR SES GELMİYORSA TIKLAYIN..

Windows Ses Artırma Uygulamaları

  • Letasoft Sound Booster

Bir bilgisayarın ses yüksekliği, ses kartının desteklediği maksimum aralığa kadar artırılabilir.

Örneğin yukarıda bahsettiğimiz Windows ayarları ile ses yükseltme işlemi, tamamen ses kartının kapasitesi ile alakalıdır. Ancak Letasoft Sound Booster adı verilen uygulama ile ses oranında yaklaşık olarak %400 oranında artış edilebilir.

PC Ses Arttırma

Son derece kullanışı olan Letasoft Sound Booster, sadece 6 MB boyutunda ve sistemi yormayacak özelliklere sahip.

Ücretsiz olarak kullanılabilen bu küçük program sayesinde başka bir eklentiye veya yazılıma gerek kalmadan ses yükseltme işlemi yapılabiliyor.

Letasoft Sound Booster indirmek için buraya tıklayın.

PC Ses Arttırma

Yukarıdaki linkten Letasoft Sound Booster’ı indirdikten sonra Setup exe’sini çalıştırarak normal kurulum yapın.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Windows araç çubuğunun sağ tarafında Letasoft Sound Booster’a ait bir simge belirecektir. Bu simgeye tıklayarak ses seviyesini istediğiniz düzeye kadar yükseltebilirsiniz.

  • FxSound

Ses artırmak bana yetmez, kalite de artsın diyorsanız FxSound tam da size göre. Bilgisayara yeni bir ses kartı takmışçasına donanım algılaması yapılmasını sağlayan FxSound, pc ses artırma işleminin yanı sıra bizlere bassları ve tizleri istediğiniz gibi ayarlama, 3D Surround efektleri ekleme, farklı frekanslarda equalizer ayarları yapma gibi birçok seçenek sunuyor.

PC Ses Arttırma

Özellikle de bilgisayar kullanırken ses çıkış aygıtı olarak kulaklık kullanıyorsanız, FxSound’un etkisi çok daha fazla hissediliyor. Özellikle de bass’lar üzerindeki olumlu katkısı, FxSound’un diğer birçok uygulamanın önüne geçmesini sağlıyor.

FxSound indirmek için tıklayın.

Yaklaşık 4 MB boyutundaki Setup dosyasını indirin ve standart şekilde kurun. Kurulum sonrasında sağ altta beliren FX simgesine tıklayın ve POWER butonuna basın. FxSound aktifleşecektir. Artık ses özelliklerini istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

PC Ses Arttırma

Bu yazımızda pc ses arttırma işleminin hem yerel Windows ortamında hem de ek yazılımlar ile nasıl yapılacağını gösterdik. Tüm bu işlemlere rağmen yine de düşük sesten şikayet ederseniz, yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!