Microsoft Visual Studio Code, çok daha hafif bir sürümle birlikte internet tarayıcıları üzerinde çalışabiliyor.

Microsoft, Visual Studio Code kullanan geliştiricilerin artık bir web tarayıcısında çalıştırabileceğini açıkladı. Redmond devi, masaüstü uygulamasının yerel bir geliştirme aracı olarak kullanılabilecek ve kurulum gerektirmeyen bir sürümünü hazırladı, ancak doğal olarak bazı nüanslar var.

Yeni çözümü kullanmak için web tarayıcınızda vscode.dev adresine girmeniz gerekiyor. Google Chrome veya Microsoft Edge kullanıyorsanız, her iki tarayıcı da File System Access API’sini desteklediğinden dolayı yerel dosyalarla doğrudan çalışabilirsiniz. Ancak diğer tarayıcılarla çalışmak isteyenler, kod dosyalarını tek tek yüklemek ve indirmek zorunda kalacak.

Bu bir web uygulaması olduğundan dolayı doğal olarak masaüstü sürüme kıyasla daha sınırlı işlevler sunuyor. Yerel dosyaları görüntüleyebilir ve düzenleyebilir, Markdown’da not alabilir ve HTML, JavaScript, JSON ve CSS kullanarak uygulamalar yazabilirsiniz. Ancak bir terminale veya hata ayıklayıcıya erişiminiz yok.

Aynı zamanda C, C++, Rust ve daha fazlası gibi uyumlu dillerde yazılmış uygulamaları geliştirmek veya test etmek mümkün değil. Ayrıca UI özelleştirme uzantılarına, snippet’lere ve anahtar haritalara da erişebileceksiniz ve ayarlar masaüstü, web tarayıcısı ve GitHub Codespaces arasında eşitlenecek.

Visual Studio Code, Visual Studio’nun daha hafif bir sürümü olarak öne çıkıyordu. Tarayıcıda kullanılabilen bu daha da hafif sürüm ise Apple’ın iPad Pro gibi tabletlerinde ve Chromebook’lar gibi nispeten düşük güçlü makinelerde kodları düzenlemenize olanak tanıyor. Son olarak, eğitim ortamları için iş akışları sunan Live Share’ı da desteklediğini belirtelim.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!