Yeni bilgisayar almış biri olarak, Windows 8 ile karşılaşmış kişilerden biriyim. Kendimi bildim bileli bilgisayar ve Windows işletim sistemi kullanan biri olarak en büyük alışkanlığım şüphesiz ki ‘Başlat Menüsü‘. Sol altta

windows-81-150x118

bulunan, gerek programlara ve gerek arayüze rahat erişim imkanı yaratan başlat menüsü bildiğimiz gibi Windows 8de yok.

Windows 8′de bu eksikliği hisseden arkadaşlar için araştırdığım Başlat Menüsü Ekleme ve Başlat Menüsü Çeşitlerini şimdi sizlerle paylaşayım.

Classic Shell

 

Alışılagelmiş ve daha önceki Windows sürümlerinde karşılaştığımız bir başlat menüsü şeklinde olanClassic Shell, Windows 8 için aradığınız başlat menüsünü sizlere sunuyor.

windows başlat menüsü, start menu ,windows 8 start menu

Tamamen ücretsiz olan Classic Shell Windows 8 Başlat Menüsü, 8.5 Mb’lık kota dostu ufak boyutu ile severek kullanacağınızı tahmin ediyorum. Sadece ihtiyaç diyen kullanıcılar için gayet yeterli bir eklenti.

Classic Shell İndir

Pokki

windows başlat menüsü, start menu ,windows 8 start menu

Başlat Menüsü sistemlerine hoş bir alternatif olan Pokki, severek kullanacağını ücretsiz bir Başlat Menüsü sistemi. Birçok eklenti, bir çok esnek kullanım sayesinde başlat menü türlerine alternatif ve muhteşem bir tur sunuyorlar.

Eklentilerle başlat menüsü üzerinden flash oyunlar oynamanıza, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine giriş yapmalarınıza varan birçok farklı yapı barındırıyor. Ayrıca ‘Notifications‘ ile Sosyal medya siteleriniz dahil maillerinize ve Google readerınızın son bildirilerini başlat menünüzde de görebileceksiniz.

Benim de kullandığım başlat menüsü olan Pokki, Windows 8 estetiğine uyan harika bir başkat menüsü tasarımı. Pokki Windows 8 Başlat Menüsü yaklaşık 40 Mb’lık boyutu ile kullanımınıza sunuluyor. Ayrıca tüm eklentilerini de ÜCRETSİZ indirebilirsiniz.

Yazı Sonu

Windows 8 için bulabileceğimiz daha birçok sürüm olmasına rağmen, genellikle böyle ufak eklentilere para vermeyi sevmeyen kişiler olduğumuz için sadece bunları paylaşmayı tercih ettim. Severek kullanacağınız ve Windows 8 kalitesi içinde çalışacak menüleri sizlerle paylaştım. Umarım keyifle kullanırsınız.

Takılmamanız gereken tek nokta menülerin İngilizce olması. Basit bir ingilizce içeriyor olması sanıyorum ki sorun içermeyecek. Ayrıca isterseniz bunları sonradan silmeniz tabii ki mümkün.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!