Apple’ın iPhone’umu Bul uygulamasını kullanıcılar ile buluşturmasının üzerinden dokuz,  Arkadaşlarımı Bul uygulamasını kullanıcılar ile buluşturmasının üzerinden ise sekiz yıl geçti. Her iki uygulamanın temelinde konum servisleri var.

Nisan ayında söylendiği gibi Apple, WWDC 2019 etkinliğinde yaptığı duyuru kapsamında her iki uygulamanın Find My yani Beni Bul adlı tek bir uygulama haline getirildi. Uygulama çok daha işlevsel özellikler sunuyor.

Apple konum tabanlı uygulamalarını Find My altında topladı!

iPhone’umu Bul uygulaması adından çok daha fazlasını yapıyordu. Uygulamayı kullanarak iPad, Apple Watch, Mac, iPad Touch ve hatta Airpods için konum takibi yaparak cihazların güvenliğini sağlamak mümkündü.

Arkadaşlarımı Bul uygulaması ise konum paylaşmayı seçen arkadaşları ve aile üyelerini harita üzerinde görmeyi sağlıyor. Her iki uygulamanın birleştirilmesi sonucunda özellikle Mac tarafından daha fazla veri kullanıcılara sunuluyor.

Find My

Find My uygulaması sayesinde T2 güvenlik yongasına sahip olan Mac modelleri kaybolduğunda veya çalındığında aktivasyon kilidi aktif hale getirilerek hırsızlar tarafından satılması engelleniyor.

En önemli yenilik ise çevrimdışı cihazların konumunu görebilmek. Örneğin, bir Mac çevrimdışı olduğunda yani internet bağlantısı olmadığında çevresindeki Apple cihazlara belirli aralıklarla Bluetooth sinyalleri gönderiyor. İnternete bağlı olan bir Apple cihaz ile konum bilgisi sunuculara aktarılıyor.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!