Apple dün düzenlediği WWDC 2019‘da son dakika herkesi şaşırtan bir hamle yaptı. iPad modellerini daha gelişmiş cihazlar haline getirmek isteyen teknoloji devi, cihazın yazılımına iPadOS adı altında devam edeceklerini duyurdu.

iOS‘un işletim sisteminin iPhone ve iPad’e ortak geliştirilmesine son verilerek sadece iPad’e has özellikler kullanıma sunulacak. iPad yeni işletim sistemi ile USB bellekler ve SD kartlarla çalışmaya uygun hale geldi. Böylece yedekleme, düzenleme ve taşıma işlemleri için bulut servis zorunluluğu kalkmış oldu.

iPad fare desteği sayesinde daha işlevsel!

Apple etkinlikte bahsetmese de, iPad fare desteğine kavuştu. Etkinlik sonrasında bir iOS geliştirici, iPadOS sürümünü kendi tabletine yükledikten sonra Apple Magic Mouse’ı Bluetooth üzerinden bağlayarak doğrudan çalıştığını belirtti.

Yapılan testlerde USB kablolu farelerinde sorunsuzca çalıştığı görüldü. iPad için fare desteği şu anda bir erişilebilirlik adı altında sunuluyor olsa da, günlük hayatta tabletin işlevselliğini çok daha ileri seviyelere taşıdığı bir gerçek.

Embedded video

Dün düzenlenen etkinlikte Apple Pencil için de bir geliştirme açıklandı. Hali hazırda 20 milisaniye tepkimesi süresi 9 milisaniyeye düşürüldü. Ayrıca artık kullanıcı Apple Pencil’ı ekranın köşesinden kaydırarak web sayfalarının, belgelerin veya maillerin tamamını işaretleyip gönderebiliyor.

Bu kapsamda iPadOS ile birlikte iPad modellerini kontrol etmenin çok daha kolay ve etkili hale geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!