Hepimizin merak ettiği muallakta olan sorulardan birisi “Otomobile cam filmi taktırmak yasal mı? Yasal ise bir koyuluk derecesi var mı?”

Bize bu sorunun cevabını, Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca çıkartılan ‘Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği’ ve ‘Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği’ vermekte. Kanunda belirtilen kısaca cam filminin görüş mesafesini etkilemediği sürece cezai bir işlemin uygulanmayacağıdır.

Peki cam filminin görüşü etkileyip etkilemediği nasıl belirleniyor? Burada polis memurunun göz hassasiyetine kalıyoruz. Çevirmede memur araç içine girip cam filminin görüşü etkileyip etkilemediğine karar veriyor. Eğer cam filmleri görüşü etkiliyorsa polis memurunun o anda söktürme yetkisi mevcut ve cezası şuan için 172 TL.

Cam Filmi Taktırmak Yasak mı Cezası Ne Kadar

Cam Filmi Cezasına İtiraz Etmek

Ceza, polis memurunun yorumuna kaldığı için film uygulamalarında haksız cezalarla da karşılaşıyoruz. Bu cezalara itiraz edip, ceza uygulamasını iptal ettirebilmeniz mümkün. Polis memuru hiçbir uygulama yapmadan sadece film olduğu için ceza kestiyse ve aşağıdaki dört halden birine uyuyorsanız cezanızı iptal ettirebilirsiniz.

oto-cam-filmi

Bu dört durum:

Araca takılan aksesuar, süs veya renkli camların araç sürücüsünün görüş mesafesini engellemeyecek nitelikte olması (burada dikkate alınması gereken husus, dışarıdan bakıldığında aracın içinin görünüp görünmemesi değil, sürücünün dışarıyı görebilmesidir),
Araca takılan aksesuar, süs veya renkli camların bir kaza anında aracın içindekiler için tehlike yaratacak nitelikte olmaması,
Para cezası uygulayan memurun araç içerisine girerek filmli camların sürücünün görüşünü engelleyip engellemediğini kontrol etmesi veya buna yönelik bir tespitinin bulunması,
Bilirkişi raporunda, itiraz eden kimsenin aracında bu kapsamda süs eşyasına rastlanmadığının tespiti halinde düzenlenen idari para cezasının iptalinin gerektiği sonucuna varılmıştır.
Sonuç olarak yukardaki dört durum haricinde koyu bir cam filmimiz ver ise ve bu filmle görüş kabiliyetimizi kaybedip insan hayatlarını tehlikeye attığımız sürece cam filmi ülkemizde yasak bir uygulama.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!