Merhabalar, bir başka web sitem için kullandığım host şirketidatacenter kabin değişikliği yapacakmış ve bir uyarı mesajı gönderdi. Belki sizde yaşarsanız bir yol gösterici olarak bu yazıyı okumak isteyebilirsiniz. İşinize yaraması dileğiyle…

dns

05.02.2012 Pazar günü saat 13:00′da datacenter kabin değişikliği nedeniyle IP değişikliği yapılıcaktır. Bu nedenle web sitelerine DNS yenilenmesi olucaktır. Pazar günü DNS’ler yenileninceye kadar web sitelerine girişlerde sorunlar yaşayabilirsiniz (tahmini süre 2-4 saat).

Bu süreden sonra sitemize erişim sorunu yaşıyorsanız, bunun sebebi DNS önbelleğiniz olacaktır ve aşağıdaki talimatlarıizlemeniz önerilir:

DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Alan adı nameserver değişikliği yapıldığında veya sitenizin IP adresi değiştiğinde, çoğu zaman DNS önbelleği yüzünden başkalarında açılan site sizin bilgisayarınızda açılmaz. Bunun sebebi, sizin bu siteye önceden giriş yapmış olmanızdır, sitenin DNS bilgileri bilgisayarınızın DNS önbelleğine kaydedilir ve bir daha girmek istediğinizde DNS çözümlemesi yapılmadan önbellekten alınan bilgi doğrultusunda bilgisayarınız siteyi açmaya çalışır. Bu gibi durumlarda, DNS önbelleğinin temizlenmesi çoğu zaman bir çözümdür.

Windows XP için:

1. Bütün açık explorer pencerelerini kapatınız (hiçbir tarayıcı açık olmasın).
2. Başlat – Çalıştır menüsüne girip buraya cmd yazarak enter tuşuna basınız.
3. Açılan pencereye ipconfig /flushdns yazıp enter tuşuna basınız. Eğer hata verirseipconfig -flushdns olarak deneyiniz.

Windows Vista ve Windows 7 için:

1. Bütün açık explorer pencerelerini kapatınız (hiçbir tarayıcı açık olmasın).
2. Başlat – Tüm Programlar – Donatılar kısmına girip buradaki Komut İstemi‘ni sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçiniz.
3. Çıkan onay kutucuğunda Evet‘i tıklayarak onaylayınız.
4. Açılan pencereye ipconfig /flushdns yazıp enter tuşuna basınız. Eğer hata verirseipconfig -flushdns olarak deneyiniz.

Eğer alan adınızın nameserver ayarlarının doğruluğundan eminseniz ve bu işlemlere rağmen sitenize ulaşılamıyorsa, bunun sebebi bilgisayarınızdaki ayarlı DNS sunucularınızın(çoğunlukla TTNet veya OpenDNS) DNS önbelleğidir, bu durumda ne yazık ki beklemekten başka çare bulunmamaktadır.

.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!