Trafikte güvenliğin artırılmasına yönelik olarak yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Buna göre ehliyet eğitimindeki sürecin ardından ehliyetler de değişiyor.

Ehliyet sınavlarıyla ve eğitimiyle ilgili yönetmelik değişikliğinin ardından ehliyetlerde değişiyor. Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak değişiklikle birlikte ehliyetlerin tamamı değiştirilerek çipli olacak. 23 milyon 760 bin 346 sürücüyü etkileyecek olan değişimle, güvenli belge/kart projeleri kapsamında kara yollarında suç oranının azaltılması ve daha rahat bir kontrol sağlanması hedefleniyor. Emniyet müdürlüğü tarafınca hazırlanacak özel yazılımlarla düzenlenen ve barkotlanan çipli ehliyetler sayesinde artık parmak iziyle de ehliyet sorgulaması yapılabilecek.

ehliyet-haber2-600x200

Türkiye’de son yıllarda trafikte güvenliğin artırılması amacıyla önemli bir değişim sürecine girildi. Bu kapsamda ehliyet sınavları ve eğitimi mercek altına alındı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen değişime göre yılda 6 kez yapılan Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı (MTSAS) sayısı 7’ye yükseltildi. Değişiklikle birlikte B sınıfı ehliyetler için yapılan sınavlarda sorulan soruların sayısı ve sınav süresi azaltıldı. Buna göre sınav artık  120 değil 60 sorudan oluşacak, sınav süresi ise 75 dakika olacak.

Değişiklikle birlikte daha önce 50 soru olan trafik bölümünde soru sayısı 25’e indirildi. Motor sınavındaki soru sayısı 40’dan 20’ye, ilk yardım bölümündeki 30 soru da 15’e çekildi.

Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanacakların aldığı A1-A2 ehliyet sınıfı sınav sorusu 90’dan 45’e düşürülürken, süre de 120’den 60 dakikaya indirildi. Kamyon, Çekici ve Otobüs kullanmak isteyenlerin aldığı ‘C-D-E’ türü ehliyetlerinde ise sınav sorusu 120’den 60’a, yapılma süresi de 150’den 75 dakikaya çekildi.

Özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanan hasta veya engellilerin aldığı ‘H’ sınıf ehliyet sınav soruları da 80’den 40’a indirilirken, süresi de 100’den 50 dakikaya düşürüldü.

Değişiklik uygulama sınavıyla ilgili bir yenilik içermiyor. Yani mevcut sistem uygulama sınavında devam edecek. Bununla birlikte uygulama sınavı yazılı sınav sonuçlarının açıklanmasının sonrasındaki ilk hafta sonunda yapılacak. Adaylar hem yazılı sınavların her birinden hem de uygulama sınavından yeterli puanı alması halinde sertifika almaya hak kazanacak. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) on-line olarak Özel Motorlu Taşıt sürücü Kursu (MTSK) Modülü’nden sertifika kontrolü yaparak adayların sürücü belgelerini hazırlayacak.

Adayların puanları sınavdaki doğru cevap sayısına göre belirlenecek. Her sorunun puanı eşit olacak. Yanlış soruların puana her hangi bir etkisi olmayacak. Aday, her ders için 100 üzerinden yapılacak olan puanlamaya göre 70 ve üzerinde puan alması halinde başarılı olmuş sayılacak. Sınav sonuçları, bakanlığı http://www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!