Özellikle internet kullanımı yaygınlaştıkça bilgiye ulaşmak da bir o kadar kolay hale gelmiştir. Bilgiye kolay bir şekilde ulaşmak elbette insanlığın yararına bir durumdur fakat belli başlı dezavantajları da bulunmaktadır. Kolay bilgiye ulaşmak demek, kirli bilgiye ulaşmak anlamına da gelmektedir. Bu da zararlı içeriklere kolayca ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Bu noktada teknoloji anlamında, yalnızca bilgi kirliliği değil, sistem güvenliği de tehdit altına alınabilir. Zararlı internet sitelerine kolayca erişim sağlamanız, bilgisayarınıza virüs bulaşmasına veya bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir. Bu da elbette istenmeyen bir durumdur.

İnternet güvenliğini artırmak amacıyla birçok farklı yöntem izlenmektedir. Günümüzde izlenen bu yöntemlerden birisi de yazımızın konusu olan http ve https farkıdır. Bu iki kavram, internette gireceğiniz bütün sayfaların başında bulunur ve aradaki tek bir harf, güvenlik bakımından bizlere bir şeyler anlatır.

 

SSL Sertifikası

Http ve https arasındaki temel fark, birinin sertifikalı ve diğerinin sertifikasız olmasıdır. Tarayıcınızdan bir internet sayfasına girdiğinizde, tarayıcınız internet sayfasının sertifikasını otomatik olarak süzgeçten geçirir. Eğer ki süzgeçten geçirme işlemi başarılı olmuşsa, direkt olarak internet sayfasına bağlanırsınız. Süzgeçten geçirme işlemi başarısız bir şekilde gerçekleşirse tarayıcınız size bir uyarı gönderecektir. İnternet sitesinin güvenli olmadığını ve giriş yapmak isteyip istemediğinizi size soracaktır. Tabi ki bu durum, sertifikalı olmayan internet sitelerinin hepsinin güvensiz olduğu anlamına gelmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sertifikalı sitelerin daha öncesinde tarayıcı tarafından onaylandığı anlamına geldiğidir.

 

Güvenli Değil İbaresi Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Daha öncesinde sıklıkla ziyaret ettiğiniz bir internet sitesi sertifikaya sahip olmayabilir. Bu noktada internet sitesinden eminseniz güvenle ziyaretinize devam edebilirsiniz. Fakat ilk defa girilen ve çok popüler veya güvenli olduğu bilinmeyen bir internet sayfasını ziyaret ediyorsanız bu noktada bir ön araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Arama motorları üzerinden yapılacak ufak bir araştırma ile bu internet sitesinin güvenli olup olmadığı konusunda kaba bir fikir elde edilebilir. Bu noktada tercih size kalmıştır.

 

Sizin de dikkat edebileceğiniz gibi oldukça popüler ve büyük çaptaki siteler mutlaka güvenlik sertifikasına sahiptir. Güvenlik sertifikası kavramı, son 5 yılda popülerlik kazanmış bir konudur. Bunun sebebi de elbette zararlı içerik barındıran internet sayfalarının yaygınlaşmasıdır. Bu nedenle yabancı bir internet sayfasına girerken güvenlik sertifikası olup olmadığına bakıldıktan sonra eğer güvenlik sertifikası yoksa arama motoru üzerinden internet sayfasıyla ilgili diğer kullanıcıların bilgilerine erişilmektedir.

 

Güvenli internet kullanımı için her zaman öncelikle kullanıcının kendisi en önemli faktördür. Çünkü her ne kadar ssl sertifika sizin güvenliğiniz açısından önemli bir faktör olsa da yalancı bir sertifika düzenlenme olasılığı, her zaman için bulunmaktadır.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!