Hayatımızda teknolojik birçok terim bulunmaktadır. Bunlardan bazıları orta derecede önemli veya önemsiz iken bazıları ise hayati rol oynar. Tahmin edebileceğiniz gibi server (sunucu) hayati rol oynayanlardan birisidir. Türkçe karşılığı sunucu olan bu kavram, bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan bileşenlerden birisidir. Aktif olarak kullanılan bir ağdaki kaynağa veya hizmete gelen erişimleri yönetmeye yarayan bir bilgisayar veya yazılım olarak tanımlanabilir. Gerçek dünyada fiziksel olarak yer kaplayan bir unsurdur. Daha yalın haliyle açıklamak gerekirse yapılmak istenen işlemlere cevap veren ve organize eden bir sistemdir.

 

Genel tabiriyle, depolama ve erişim için kullanılan bir araç olan server, kaliteyi belirlemede de etkin rol oynar. Bir server’ın (sunucu) kalitesi, hızlı yanıt verme yeteneğine ve aksaklıkların hızlı giderilmesine bağlıdır. Bu nedenle büyük şirketler server (sunucu) maliyetlerini oldukça yüksek tutarlar ve üst kalite bir bakım onarım sağlarlar. Bir internet sitesine bağlandığınızda, o internet sitesinin bilgilerini kendi bilgisayarınıza indirmeden kullanmanızı yine server sağlar. Bu nedenle yoğunluk olduğu zamanlarda internet sitelerinin kilitlenmesi gibi problemler yine server yetersizliğinden kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Sürekli olarak yoğunluk yaşanan internet sitelerinde bu gibi problemlerin çözülmesi, maliyet artırımıyla hallolabilir. Belli dönemlerde veya saatlerde yoğunluk yaşanan sitelerde ise (örneğin e-devlet) kalıcı bir maliyet artırımı verimlilik açısından uygun olmayacağından, bu gibi geçici yoğunluklarda internet sayfalarında kilitlenmeler yaşanması da normaldir.

 

Server, mesai kavramı olmayan bir yapıdır ve 7 gün 24 saat aktif olarak çalışır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu nedenle maliyet açısından yüksek bir gider kalemidir. Sunucular, şirketler için oldukça önemli bir yere sahip olduğundan özel olarak hazırlanan büyük datacenter alanlarında kurulur. Ortam sıcaklığı ve ortamın ışıklılık oranı gibi durumlar ince hesaplamalarla ayarlanır. Büyük bir sunucu alanında çok fazla elektrik akımı ve aynı zamanda elektronik malzeme bulunduğundan; ısınma, problemlerin başında gelmektedir.

 

Sunucularda yaşanacak ufak bir aksaklık bile milyon dolarlara mal olabilir. Elbette daha küçük çaplı firmalarda sunucular daha basit sistemlere sahiptir. Genel anlamda ister büyük ister küçük bir firmanız olsun, sunucunuzun 7 gün 24 saat aktif olarak çalışması sizin için her zaman avantajınıza olan bir durum olacaktır. Bu nedenle bir internet sitesi için sunucu seçerken araştırma güzel yapılmalı ve kaliteli hizmet veren bir sunucu seçilmelidir. Günümüzde, sunucu hizmetleri oldukça gelişmiş bir konumdadır ve aksaklıklar çok nadir yaşanmaktadır. Bu sayede internet ortamında 7 gün 24 saat kesintisiz bir aktivite gerçekleşebilmektedir.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!