iOS 9’taki yenilikler.

iOS 9 bu akşam yayınlanacak

iOS 9, her gün severek kullanacağınız iyileştirilmiş özelliklerle dolu. Uygulamalarınız daha vazgeçilmez hale geliyor. iPad’deki yeni multitasking özellikleri sayesinde üretkenliğiniz daha da artıyor. Siri her zamankinden daha fazlasını yapabiliyor ve yeni proaktif öneriler, Siri’ye sormanıza bile gerek kalmadan işlerinizi yapmanıza yardımcı oluyor. Ve işletim sisteminin temelinde yapılan iyileştirmeler, performansı, pil ömrünü ve güvenliği artırıyor. iOS 9 ile daha fazlasını yaptıkça, daha önce onsuz nasıl yapabildiğinize şaşıracaksınız.

Her gün daha dafazlasını yapmanızısağlayan uygulamalar.

iOS 9; iPhone ve iPad’inizde bulunan ve mail, mesajlar, harita, internette gezinme, not alma gibi her gün kullandığınız temel şeyler için tasarlanmış güçlü yerleşik uygulamalara önemli iyileştirmeler getiriyor.

Notlar

Şimdi daha dakayda değer.

Notlar, aklınızdakileri hızlıca yazıvermek için harika bir uygulamaydı. Şimdi, çok daha fazla şeyi yapmak için harika bir uygulama. Yapılacaklar listesi hazırlamanın kolay bir yolunu mu arıyorsunuz? Olmuş bilin. Bir notun içine fotoğraf, harita veya web bağlantısı ekleyin. Hatta isterseniz, parmağınızla çizim yapın. iCloud sayesinde, notlarınızda yaptığınız değişiklikler tüm aygıtlarınızda ve iCloud.com’da güncellenir. Böylece son aldığınız notlar her zamanelinizin altında olur.

Notlarınıza her şeyi ekleyin.Hem de her uygulamadan.

Yeni veya eski bir notunuza Safari, Harita ve birçok başka uygulamadaki haritaları, bağlantıları, Pages belgelerini ve daha fazlasını eklemek için Paylaş düğmesine dokunun. Hangi nota bir şeyler eklediğinizi hatırlayamıyor musunuz? İlişik Tarayıcı, notlarınıza eklenen tüm öğeleri, sade bir görünüm altında, düzenli bir şekilde gösterir. Böylece, aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Yapacaklarınızı, yapılacaklar listesine dönüştürün.

Tek bir dokunuşla madde işaretleri ekleyerek yapılacaklar listeleri oluşturun. Bir alışveriş listesi, istek listesi veya yapılacaklar listesi hazırlayın ve listede ilerledikçe maddeleriteker teker işaretleyin.

Aklınızdakileri çizerek ifade edin.

Parmağınızın ucunu kullanarak doğrudan notunuzun içinde çizim yapın. Çeşitli çizim aracı seçenekleri sayesinde, farklı fırça stilleri ve renkler seçin. Üstelik, kullanışlı cetvel aracı sayesinde, her şeyin düzenli görünmesini sağlayın.

Bir fotoğrafla not alın.

Şimdi, Notlar uygulamasının içinden de fotoğraf çekin. Veya tek dokunuşla fotoğraf arşivinize erişin ve mevcut bir fotoğrafı veya videoyu notunuza ekleyin.

Tüm notlarınız,tüm aygıtlarınızda.

Notlar uygulaması iCloud ile birlikte çalışır. Yani hangi aygıtı kullanırsanız kullanın, notlarınıza rahatça erişebilirsiniz. Mac’inizde oluşturduğunuz alışveriş listesini, mağazadayken iPhone’unuzdan takip edebilirsiniz. Yaptığınız tüm değişiklikler gerçek zamanlı olarak güncellenir.

iCloud hakkında daha fazla bilgi edinin

Harita

Her tarafa gidin.Her tarafını görün.

Şimdi toplu taşıma araçlarını kullanırkenHarita uygulaması size rehberlik edebilir.Yeni Toplu Taşıma görünümü, dünyanın belirli şehirlerindeki metro, otobüs, tren ve vapur hatlarını, istasyon, iskele ve durakları doğrudan harita üzerinde gösterir. Rotanızı planlarken,A noktasından B noktasına kadar seyahatinizinher adımını görebilirsiniz.

Harita hakkında daha fazla bilgi edinin

Toplu Taşıma

Harita, şimdi rotalar ve yol tarifleriyle birliktetoplu taşıma bilgilerini de sunan Toplu Taşımagörünümünü içeriyor. Toplu Taşıma, sunulduğuher şehre göre özelleştirildi. Böylelikle işaretleri kolaylıkla tanıyabilir ve en yakın metro istasyonu girişini veya otobüs durağını rahatlıkla bulabilirsiniz. Hatta isterseniz, toplu taşıma için yol tariflerini Siri’ye bile sorabilirsiniz. Üstelik, Harita’nın aynı zamanda bir OS X uygulaması da olması sayesinde, seyahatinizi Mac’inizde planlayıp yola çıkabilir ve rotayı iPhone’unuzdan veyaApple Watch’unuzdan takip edebilirsiniz.

Toplu Taşıma özelliğininnerelerde kullanılabildiğini görün

iCloud Drive

Tüm dosyalarınız aynı yerde,pratik bir düzende.

iOS 9’da yerleşik bulunan yeni iCloud Drive uygulaması ile, iCloud’a kaydettiğiniz tüm dosyalara tek bir yerden erişin: Doğrudan Ana Ekran’dan. Uygulamanın içinde kolayca arama yaparak erişmek istediğiniz dosyayı bulun. Tüm dosyalarınızı tarihe, dosya adına veya Mac’inizde eklediğiniz herhangi bir etikete göre arayın. Uygulamadan çıkmanıza gerek kalmadan dosyalarınızı düzenleyin ve önizlemelerini görün. İhtiyacınız olan dosyayı bulmak için uygulamalar arasında dolaşmaya son. Daha iyi bir düzene merhaba.

iCloud Drive hakkında daha fazla bilgi edinin

Mail

Alışkanlıklarınız arasına ekleyeceğinizyeni özellikler.

iOS 9’un getirdiği güçlü yeni özellikler sayesinde Mail, doğrudan iOS aygıtınızı kullanarak, daha fazla şeyi daha doğal biçimde yapmanızı sağlıyor. İşaretle özelliğiyle, iliştirilmiş fotoğraf ve belgelere çizim, yorum veya imza ekleyebilirsiniz. iCloud Drive’ınızda sakladığınız herhangi bir dosyayı kolayca ekleyebilirsiniz. MailDrop sayesinde, internet servis sağlayıcılarının dosya boyutu sınırlamalarını dert etmeden 5 GB’a kadar videoları, fotoğraf albümlerini, hatta sunumları bile ek olarak gönderebilirsiniz. Ve yeni arama seçenekleri sayesinde sonuçları, konuya, gönderene, alıcıya veya çeşitli arama ölçütlerinin bir bileşimine göre daraltarak, aradığınız mail’i daha hızlı bulabilirsiniz.

iPad ile üretkenliğinizi ikiye katlayın.

Slide Over, Split View ve Resim İçinde Resim özellikleri, iPad’inizde aynı anda birden çok iş yapmanız için yeni yollar sunuyor. Yeni QuickType özellikleri, biçimlendirme ve metin seçimini daha da kolaylaştırırken, kısayolları doğrudanparmaklarınızın ucuna getiriyor.

Multitasking

Hem bunu yapın. Hem de şunu.

iPad’iniz iş için mükemmel bir aygıttır. Ve tabii eğlenceiçin de. Onunla inanılmaz tasarımlar veya etkili sunumlar oluşturabilirsiniz. Eğlenceli slayt gösterileri hazırlayabilir, sevdiklerinizle görüntülü sohbet edebilir ve daha başka birçok şey yapabilirsiniz. Şimdi iPad’in büyük ekranından yararlanarak, birden fazla işi aynı anda daha da kolaylıkla yapabilirsiniz.

Slide Over

Slide Over sayesinde, bulunduğunuz uygulamadan çıkmadan ikinci bir uygulama açabilirsiniz. Böylelikle internette hızla dolaşabilir, kısa mesajlara yanıt verebilir veya hızlıca bir not alabilir, ardından bu uygulamayı kaydırarak kapatıp daha önce kullandığınız uygulamaya geri dönebilirsiniz.1

Split View

Split View sayesinde, şimdi bir adım daha ileri giderek iki uygulamayı aynı anda açık ve aktif tutabilirsiniz. Referans aldığınız bir fotoğrafı yanda açık tutarak bir çizim üzerinde çalışabilirsiniz. Veya iBooks’taki kitabınızdan alıntılar kopyalayarak bir ödev hazırlayabilirsiniz. Gerek duyduğunuz her şey gözünüzün önünde olduğunda, odaklanmanız çok daha kolay olacak.1

Resim İçinde Resim

FaceTime’ı kullanırken veya bir video izlerken Ana Ekran düğmesine basın, videonuz ekranınızın alt köşesine ölçeklensin. İkinci bir uygulamayı açıp kullanmaya başladığınızda bile videonuzu izlemeye devam edebilirsiniz. Böylelikle en sevdiğiniz televizyon programını izlerken, az önce gelen mail’i de yanıtlayabilirsiniz.1

QuickType

Komutlar, parmaklarınızın ucunda.

Yepyeni bir Kısayol Çubuğu, kolay kullanımlı düzenleme araçları ve metin seçmeye yönelik yeni ve kullanışlı bir yol sunan Multi-Touch hareketleriyle, metninizi göz açıp kapayana kadar şekillendirin. Üstelik şimdi iPad’inizle beraber kablosuz bir klavye kullandığınızda, daha da fazla klavye kısayolundan yararlanabilirsiniz.

Her şeyi yapmanın daha akıllı bir yolu.

Siri şimdi daha geniş kapsamlı yanıtlar verebilmek için çok daha geniş bir konu yelpazesi içinde arama yapabiliyor. Söylediklerinizi daha doğru anlıyor ve sonuçları daha hızlı sunuyor. Üstelik, siz daha sormadan yararlı önerilerde bulunan iOS 9 da şimdi çok daha akıllı.2

“Hey Siri, sana başka ne sorabilirim?”

“Geçen Ağustos’ta çektiğim tatil fotoğraflarınıgöster.”

Siri’den fotoğraf ve videolarınızda, tarihlerine, konumlarına ve albüm adlarına göre arama yapmasını isteyebilirsiniz. Örneğin, “Ece’nin doğum günü partisinde çektiğim videoları göster” dediğinizde, tam olarak istediğiniz şey karşınıza gelir.

“Arabama bindiğimde bana bunu hatırlat.”

Siri size Safari, Mail ve Notlar gibi uygulamalarınızdan baktığınız ve daha sonra takip etmek istediğiniz konuları hatırlatabilir. Bir mail’i yazmayı yarıda bıraktıysanız, “Bu gece bana bunu hatırlat” diyebilirsiniz. Veya Harita’da daha sonra uğramak istediğiniz bir yere bakıyorsanız, otomobilinize bindiğinizde bunu anımsatmasını da isteyebilirsiniz.

Her aramaya önde başlayın.

Arama ekranınız şimdi kişileri, uygulamaları ve daha fazlasını içerecek şekilde sunuluyor. Üstelik diğer işlevlerde de proaktif olması sayesinde, ufak tefek birçok şeyi şimdi biraz daha kolayca halledebiliyorsunuz.

Önemli kişiler

En sık konuştuğunuz, en son konuştuğunuz veya birliktebir sonraki toplantınızıyapacağınız kişileri görün.

Önerilen uygulamalar

Önerilen uygulamalar, rutinlerinize ve kullanmaya en çok eğilim gösterdiklerinize göre şekillenir. Örneğin her sabah hisselerinizin durumunu kontrol ediyorsanız, normalde uyandığınız saatte arama ekranında Borsa uygulaması gösterilir.

Proaktif yardımcınızla tanışın.

Sıkça kullandığınız uygulamalara ve bu uygulamaları günün hangi saatinde kullandığınıza bağlı olarak, daha sonra yapmak isteyebileceklerinize ilişkin akıllı öneriler alın.Üstelik, sormanıza bile gerek kalmadan.

Her düzeyde performansiçin tasarlandı.

Arka planda yapılan geliştirme ve iyileştirmeler; daha hızlı performans, daha kolay güncellemeler, daha uzun pil ömrü ve daha sağlam bir güvenlik sunuyor. Böylelikle aygıtınız, onunla yaptığınız her şeyi çok daha iyi yapıyor.

Daha da uzun pil ömrü.

Her gün yaptığınız işlerde daha fazla pil ömrüne sahip olmanız için, tüm işletim sistemi genelindeki uygulamalar ve temel teknolojiler, pil kullanımını mümkün olduğunca azaltacak şekilde daha verimli hale getirildi. Şimdi, ortam ışığı ve yakınlık sensörleri sayesinde, iPhone’unuz masaya yüz üstü koyulduğunu anlıyor ve bildirim geldiğinde bile ekranınızın açılmasını önlüyor. Ve yeni Düşük Güç modu, pil ömrünü daha da uzatmanızı sağlıyor.

1saat

daha uzun pil ömrü

Daha küçük, daha pratikgüncellemeler.

iOS 9, yeni güncellemeleri, önceden indirip açmanıza gerek kalmadan, daha da verimli bir şekilde aygıtınıza aktarıyor. Bu sayede, güncelleme yapmak için eskisi kadar çok boş alana ihtiyacınız olmuyor. Güncelleme zamanı geldiğinde ise, aygıtınızın siz uyurken veya onu en az kullandığınız saatlerde güncellenmesini sağlayan yeni bildirim seçenekleri alıyorsunuz.3

iOS 91.3 GB
iOS 84.58 GB
Daha hızlı ve daha duyarlı.

iOS 9’daki uygulamalar Metal’den yararlanıyor; böylece CPU ve GPU’yu daha verimli kullanarak daha hızlı kaydırma, daha kusursuz animasyonlar ve daha iyi bir genel performans sunuyor. Mail, mesajlar, web sayfaları ve PDF’ler daha hızlı işleniyor. iPad’deki multitasking özellikleri de daha akıcı ve doğal hale geliyor.

Geliştirilmiş güvenlik.

Fotoğraflarınız, belgeleriniz, mesajlarınız, mail’leriniz gibi çeşitli bilgilerinizi koruyabilmeniz için, aygıtlarınızın ve Apple ID’nizin güvende olması çok önemlidir. iOS 9, aygıtlarınızı koruyan parolayı güçlendirerek ve başka kişilerin Apple ID hesabınıza yetkisiz erişmesini zorlaştırarak güvenliği bir adım öteye taşır. Bu yeni güvenlik özelliklerini kullanmak sizin için kolaylaşırken, kişisel bilgilerinize erişmek, diğer herkes için çok daha zorlaşır.

Altı haneli parolalar

Touch ID özelliğine sahip iPhone ve iPad’inizde kullandığınız parolalar için varsayılan uzunluk, bundan sonra dört yerine altı hane. Touch ID’yi kullanıyorsanız, bu değişikliği hemen fark edemeyebilirsiniz. Ancak 10.000 yerine bir milyon olası kombinasyon sayesinde, parolanızın kırılması çok daha zor olacak.

İki faktörlü kimlik doğrulama

Hesabınızı güvende tutmak için her zaman yalnızca bir parola yeterli olmayabilir. Tam da bu nedenle iOS 9’da veOS X El Capitan’da yerleşik olarak iki faktörlü kimlik doğrulama desteği bulunuyor. Kaydolduktan sonra, yeni bir aygıtta veya web tarayıcısında her oturum açtığınızda, bir doğrulama kodu girmeniz istenir. 4 Bu kod, diğer Apple aygıtlarınızda otomatik olarak görüntülenir veya telefonunuza gönderilir. Kodu girdiğiniz anda oturumunuz hızla açılır ve diğer tüm yetkisiz kullanıcılar hesabınızdan uzak tutulur.

Android’den Geçiş

Android’den iOS’ageçiş yapın.Hem de kolayca.

Android aygıtınızdan yeni iOS aygıtınıza kablosuz olarak geçiş yapmak için iOS’e Taşı uygulamasını indirmeniz yeterli. Bu uygulama, kişilerinizi, mesaj geçmişinizi, kamera fotoğraflarınızı ve videolarınızı, web yer imlerinizi, mail hesaplarınızı ve takvimlerinizi güvenle aktarır. Üstelik, uygulama arşivinizi yeniden oluşturmanıza da yardımcı olur. Facebook ve Twitter gibi ücretsiz uygulamalar, App Store’dan indirmeniz için öneri olarak sunulur. Ücretli uygulamalarınız ise iTunes İstek Listesi’ne eklenir.

iOS’a geçiş yapmak konusunda daha fazla bilgi edinin

iOS’u daha da geliştirmemize yardımcı olun.

Apple Beta Yazılım Programı, iOS sürümleriyle kullanıma sunulmadan önce tanışmanızı sağlıyor. Programa katılarak iOS’un ön sürümlerini deneyebilir ve yorumlarınızı bize bildirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Geliştiriciler için daha fazla güç.

iOS 9, geliştiricilerin yeni uygulama kategorileri ve özellikleri geliştirmelerini sağlayan API’ler ve hizmetler sunuyor. Multitasking ve oyun API’leri, uygulama işlevselliğinin geliştirilmesine ve etkileyici oyunların yaratılmasına yardımcı oluyor. Genişletilmiş arama özellikleri ve yeni eklenen HealthKit ve HomeKit desteği, iOS’un eskisinden çok daha kapsamlı çalışmasını sağlıyor. Swift 2, hız ve yürütme performansının düzenlenmesine yönelik geliştirmelerle, daha kusursuz animasyonlara ve daha hızlı yanıt sürelerine olanak veriyor. Üstelik, bu yılın ilerleyen aylarında Swift, açık kaynak olarak sunulacak.

Daha fazla bilgi

iOS 9’un uyumlu olduğu aygıtlar.

iPhone
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone 6
iPhone 6 Plus
iPhone 5s
iPhone 5c
iPhone 5
iPhone 4s
iPad
iPad Pro
iPad Air 2
iPad Air
iPad 4. nesil
iPad 3. nesil
iPad 2
iPad mini 4
iPad mini 3
iPad mini 2
iPad mini
iPod
iPod touch 6. nesil
iPod touch 5. nesil

Apple Footer

  1. Resim içinde Resim ve Slide Over özellikleri iPad Pro, iPad Air veya daha yeni bir modeli ve iPad mini 2 veya daha yeni bir modeli ile birlikte kullanılabilir. Split View; iPad Pro, iPad Air 2 ve iPad mini 4 ile birlikte kullanılabilir.
  2. Siri; iPhone 4s veya daha yeni bir modeli, iPad Pro, iPad Air veya daha yeni bir modeli, iPad (4. nesil), iPad mini veya daha yeni bir modeli ve iPod touch (5. nesil veya daha yeni bir modeli) ile birlikte kullanılabilir. İnternet erişimi gerekir. Siri her dilde veya her bölgede kullanılamayabilir ve özellikler bölgeye göre değişebilir. Hücresel veri ücretleri uygulanabilir.
  3. Yazılım güncellemesi boyutları, iPhone 6’yı iOS 7.1’den iOS 8.0’a ve iOS 8.4’ten iOS 9’a güncelleyerek hesaplanmıştır.
  4. İki faktörlü kimlik doğrulama, başlangıçta sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilecektir. Daha fazla bilgi.
  • Bazı özellikler her ülkede veya her bölgede kullanılamayabilir. Tam listeyi görmek için lütfen buraya tıklayın.
  • iCloud için iCloud özellikli bir aygıt gerekir. Bazı özellikler için iOS 9 ve OS X El Capitan gerekir. Bazı özellikler için Wi-Fi bağlantısı gerekir. Bazı özellikler her ülkede kullanılamayabilir. Bazı hizmetlere erişim 10 aygıtla sınırlandırılmıştır.
  • Apple Pay, ABD’de ve Birleşik Krallık’ta kullanılabilir.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!