ABD’deki mahkeme, Apple ve Samsung’un “patentleri ihlal ettiği iddia edilen cihazlar listesi”ne yeni eklemeler yapmasına izin verdi. Böylece davaya iPhone 5, Galaxy Note 10.1 tablet ve Galaxy S3’ün ABD sürümü de eklenmiş oldu. Apple’ın listeye sokma çabalarının yetersiz kaldığı tek şey ise Android Jelly Bean oldu.

Davanın hakimi Paul Grewal, Samsung’un patentlerini ihlal ettiğini düşündüğü iPhone 5’in listeye eklenmesinde herhangi bir sakınca görmedi. Aynı şekilde Apple da Galaxy Note 10.1 ve Galaxy S3’ün ABD sürümünü davaya dahil etmiş bulunuyor. Bununla birlikte Android Jelly Bean işletim sisteminin ihlal listesine eklenme girişimi, hakim tarafından reddedildi. Grewal’a göre Jelly Bean’in listeye eklenmesi, diğer Samsung cihazlarının da davaya eklenmesini gerektirebilir. Grewal, Jelly Bean’in bir Google ürünü olduğunu, Samsung’a ait olmadığını da hatırlattı.

Grewal, kararında Samsung’un Google tarafından geliştirilen Jelly Bean üzerinde herhangi bir tasarım denetimine sahip olmadığını söyledi. Dolayısıyla hakim, davaya Apple’ın belirttiği Jelly Bean ürünlerinden sadece Galaxy Nexus’e eklemeyi kabul ettiğini söyledi.

Samsung’a karşı patent davasını kazanan Apple, bu ikinci davasında Galaxy Nexus ve Tab 8.9 tablet gibi birçok cihazın patentlerini ihlal ettiğini iddia ediyor. Samsung ise bunları reddederken, iPhone ile iPad’in 8 Samsung patentini çiğnediğini söylüyor. Bu davayla ilgilenen hakim Koh, Nexus’un satışlarını geçici olarak durdurma kararı almış, ancak bu karar Ekim ayında temyiz mahkemesinden geri dönmüştü.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!