Bugün kullandığımız elektronik cihazlar hayatımızın ayrılmaz bir bütünü haline geldi,  Her an yanımızda taşıdığımız cep telefonları, herkesin evinde bulunan bilgisayarlar ve bu cihazlarımızın içerisindeki mesajlar, resimler, ses kayıtları, belgeler vb. dosyalar … Bunların güvenliğini korumak için hesaplarımızda seçtiğimiz şifreleri kullanıyoruz.

passwordscloud

Bazen şifre seçiminde çok dikkatli olmuyoruz “birşey olmaz” diyoruz …. ama hesaplarımızın bir gün başkasının eline geçebileceği ihtimalini hiç hesaba katmıyoruz ve sonuçta kişisel bilgilerimizin başkasının eline geçmesi, kaybedilmesi gibi ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz.

Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan kullanırken şifre seçmek zorunda kaldığımız gibi, şifrelerin güvenli olması da çok önemlidir. Güvenliği tam sağlamak için şifre seçerken şu 4 önemli kuralı ihmal etmeyelim:

Çift karakterlik ve uzun olan şifreler daha güvenli

Çift karakterli şifrelerin kullanılması her zaman güvenlidir. Eğer bir başkası şifrenizi bulmaya çalışırsa, şifre belirleyen yazılım aynı şifrenin çift sembollerden ibaret olduğunu bilerek belirleme zamanını uzatır.

Şifrenin uzunluğu ne kadar iyi olursa o kadar iyidir, Şifre seçerken rakam, büyük, küçük harflerden ve işaretlerden kullanmanız öneririz, ayrıca uzun bir şifre güvenlik açısından iyi olacaktır.  Güvenliği yüzde 100 tatmin etmese de, bu yolla  %99 oranında güvenliğimizi sağlamış olacağız.

Büyük şirketlerin sistemlerinde kullanılan şifreler

Birçok internet kullanıcısı büyük şirketlerin şifrelerinin daha güvenli korunduğunu düşünüyor. Fakat online e-ticaret siteleri bile bazen şifreleri düz metin şeklinde sistemde tutar. Böylece sisteme izinsiz sızanlar, şifrenizi kolayca bulabilirler. Bu gibi tehlikelerden uzak durmak için hep inandığınız, emin olduğunuz, güvenliği daha yüksek olan sitelerden kullanmanız öneriyoruz.

Şifre seçerken karşılaştığınız güvenlik seviyelerine inanmayın

Bir çok web şifreyi kayıtlı kullanıldığında şifrenin güvenlik düzeyi ile ilgili bilgi verilir. Sadece karakter uzunluğunu ve farklı simgeler kullanımını gerektiren bu gibi sistemlere inanmayın. Örneğin, kullanıcı adını girerken şifrede de kullanıcı adınızdan kullanmayın. Ancak bir çok site var ki, kullanıcı adını bile şifreye girerseniz uzunluğuna ve büyük, küçük harflerden kullanıma göre şifrenin güvenli olup olmadığını gösterir. Aslında bu çok tehlikelidir.

Şifrelerin 2 farklı cihazdan yönetimi

Şifrelerin farklı cihazlardan yönetilmesi sisteme veya hesabınıza giriş yapan kişinin iki cihazda da kontrol edilmesini sağlıyor. Yani bilgisayarda şifrenizi girdikten sonra cep telefonunuza gelen ek şifre aracılığıyla sisteme veya hesabınıza tamamen güvenli giriş yapabilirsiniz.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!