Merhaba arkadaşlar, WordPress 4.5 sürümünün beta versiyonunu geçen hafta yayımladı. Geliştiricilerin, kendi bilgisayarlarında veya test sitelerinde test edebilecekleri beta versiyonunun kararlı sürümü 2016 Nisan ayının ikinci haftasında yayımlanması bekleniyor. Bu makalemde sizlere, şuanda test aşamasında olan 4.5 sürümünde nelerin yeni, hangi özelliklerin geliştirildiğini açıklayacağım.

Wordpress 4.5

Siz de kendi bilgisayarınızda WordPress 4.5 beta sürümünüWordPress Beta Tester ile deneyebilirsiniz. Bu sürüm adı üstünde beta sürümü olup WordPress 4.5 kararlı sürümünü yayımlanana kadar yeni özellikler eklenmeyecektir, sadece çıkması planlanan yenilikler test edilecektir.

Tema Logo Desteği

Tema özelleştirici üzerinden logo ekleme özelliği uzun süredir beklenen bir yenilikti. WordPress 4.5 kararlı sürümü ile bu özellik WordPress’in çekirdek özellikleri arasında bulunacaktır.

Birçok ücretli tema yapımcıları kendi oluşturdukları tema ayar panelleri sayesinde kolaylıkla logo ekleme/çıkarma özelliğini sunmaktaydılar . Yeni eklenecek bu özellik sayesinde artık tema ayar paneline ihtiyaç kalmadan tema özelleştiricisinde WordPress’in çekirdek özelliği olarak kolaylıkla logo ekleme/çıkarma yapılabilecektir.

temalogodestegi-wp-4-5
wordpress 4.5 logo desteği

Temalarda muhtemel logo  genişlik ve yükseklik değerleri şu şekilde belirlenecektir:
add_image_size( 'tema-logo', 1200, 175 );
add_theme_support( 'site-logo', array( 'size' => 'tema-logo' ) );

Eğer tema bu özelliği desteklemiyorsa, tema özelleştiricisinde bu özellik görünmeyecektir.

Metin Editörü Geliştirmeleri

Bir blog olarak WordPress’in en temel özelliği içerik oluşturmak ve en fazla geliştirdiği nokta ise içerik oluştururken şüphesiz en fazla zaman harcanan kısım olan metin editörüdür. Bu yüzden içerik oluştururken yazım deneyimlerini artırmak adına daha kolay, daha sade ve daha işlevsel bir metin editörü sunmak için bazı geliştirmeleri yeni sürümde bizlere sunacaktır. İşte WordPress 4.5 sürümü ile metin editöründe yapılacak bazı geliştirmeler:

Satıriçi Link Düzenlemesi

WordPress, 4.3 versiyonunda olduğu gibi yine bize hayat kurtarıcı bazı kısayol tuş kolaylığı sunmaktadır. Bunlardan birisi de metin editöründe içerik yazarken Ctrl+K kombinasyonu (Mac’te Command+K) ile hızlıca link oluşturabilme kısayoludur.

Bu kombinasyonu yaptığınızda ufak bir link yazım penceresi açılacaktır. Bu alanda girmek istediğiniz bağlantıyı yazıp kolaylıkla istediğiniz kelimeyi veya kelime öbeğini linklendirebilirsiniz. Ayrıca otomatik arama özelliği ile linki yazarken var olan içerikler de hemen çıkacak, oradan istediğinizi seçebileceksiniz.

satirici-link-duzenleme
wordpress 4.5 satıriçi link düzenleme özelliği

 

Daha Fazla Satıriçi Kısayollar Eklenecek

WordPress 4.3 sürümünde ilk defa duyurulan kısayol tuşlarına WordPress 4.5 sürümünde yenileri eklenecek.

Bu yeniliklerden bazıları; **kalınlaştır** , ‘kod yazıyorum’, *egikyaz gibidir. Yani yazı yazarken hangi kelime veya kelime grubunu vurgulamak istiyorsanız başına ve sonuna ** koyarak o kısmı “bold”; sadece başına tek * işareti ile o kısmı eğik (italic) yazabilir ve kod yazaken sadece tek tırnak işaretlerini kullanabilirsiniz.

metineditorukisakodlar
WordPress 4.5 metin editörü kısa yol özellikleri

Eğer bu kısa yolları istemiyorsanız tabii ki bunları deaktif edebilirsiniz.

Yorum Denetleme Ekranı Geliştirmesi

Her kaliteli blog yazarı zamanının birçoğunu makale üretmek ve bu makalelere gelen yorumları kontrol etmekle geçirmektedir. Yorum denetimi blog yazarları için çok mühim bir mesele olup, spam yorumlardan kurtulmak için çeşitli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bilindiği üzere WordPress, yapılan her yeni yorumda blog sahibine eposta göndermektedir. Bu eposta içerisinde direkt olarak yorumu “Onayla”, “Çöpe Taşı” veya “İstenmeyen Olarak İşaretle” butonları ile yoruma müdahil olabiliyordunuz. Lâkin bu ekranda yorumu düzenleme seçeneği bulunmamaktaydı, ayrıca yorum HTML formattan çevrilemiyor bu da güzel bir görüntü oluşturmayıp HTML etiketleriye birlikte görüntüleniyordu.

WordPress 4.4.2 nin yorum denetim ekranı:

Wordpress 4.4.2 Eposta Yorum Denetimi
WordPress 4.4.2 Eposta Yorum Denetimi

WordPress 4.5 sürümü ile, artık daha da geliştirilmiş bir yorum denetim ekranı göreceksiniz. Artık yorumda hangi HTML etiketleri kullanılmış ise bu aynı şekilde epostanızda görünecek ve bununla birlikte yorumu epostanızda gelen bildirim epostası üzerinden düzenleyebileceksiniz.

Wordpress 4.5 Geliştirilmiş Yorum Denetim Ekranı
WordPress 4.5 Geliştirilmiş Yorum Denetim Ekranı

 

Tema Özelleştirici Ekranında Mobil Cihaz Testi

WordPress 4.5 ile çok faydalı ve etkili bir araç daha tema özelleştirisinde yer alacaktır. Artık wordpress ile hazırladığınız sayfanın mobil cihazlarda nasıl görüneceğini hemen görebileceksiniz.

Tema özelleştirici panelinin en altında yer alacak cihaz ikonlarına tıklayarak sayfanın hangi cihazda nasıl görüneceğini direkt olarak görebilirsiniz. Şimdilik sadece masaüstü, mobil ve tablet görünümlerine yer verse de bu üç ikon bile en azından sayfanın mobil görünümüne genel bir kanı oluşturabilir.

Wordpress 4.5 Tema Özelleştiricide Responsive Testi
WordPress 4.5 Tema Özelleştiricide Responsive Testi

Resim Boyutu Üretme Optimizasyonu

WordPress 4.4 sürümü ile mobil uyumlu resimleri duyurmuştu. Yani wordpress 4.4 ile artık resimler mobil cihazların ekran çözünürlüklerine göre resimler de o çözünürlüğe en uygun şekilde küçülüyordu. Bu mükemmel özellik hem wordpress sitenizin mobil cihazlardaki performansını artırmakla kalmıyor, hem de ziyaretçilerinizin mobil datalarının da tasarruf etmesini sağlamış oluyordunuz.

Bu yeniliğin üzerine WordPress 4.5 sürümünde de gidilirek daha da iyileştirilmiş, resimlerin artık %50 oranında kalite kaybı yaşamadan küçültülmesine olanak sağlanmıştır.

Eposta Adresi İle Giriş Yapabilme Özelliği

Kullanıcıların, daha doğrusu bizlerin en fazla dert yandığımız nokta farklı siteler üzerindeki farklı kullanıcı adlarını hatırlamaktır hiç şüphesiz. Kullanıcı deneyimi adına bu yüzden tüm popüler siteler ( Facebook, twitter vb gibi) kullanıcıların eposta adresleri ile giriş yapmalarına olanak sağlamışlardır. Çünkü kullanıcılar sitelerin koyduğu kendi güvenlik kriterlerine göre değiştirdikleri kullanıcı adlarını kolaylıkla unutabilmektedirler. Lâkin kullanıcıların, eposta adreslerini kullanıcı adlarına nazaran unutma ihtimalleri çok daha azdır.

WordPress 4.5 sürümü ile kullanıcı deneyimini artırma açısından artık wordpress kullanıcıları kullanıcı adları veya eposta adresleri ile panel içerisine giriş yapabilecekler. Bu özellik ekstra kod eklenmesiyle yapılabilmekteydi tabiiki ama artık buna ihtiyaç duymayacaksınız çünkü çekirdek özelliklerinden biri olarak WordPress 4.5 sürümünde yerini alacaktır.

epostailegirisyapabilme

WordPress sürekli kendini güvenlik, kullanıcı deneyimi ve diğer performans kriterleri üzerinde geliştirmekte biz de sizlere bu geliştirmeleri sunmaktayız.

Daha fazla bilgi edinmek için Twitter üzerinden takip edebilir, bu makalemin altında yer alan yorum kısmına görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!