Ankara’da taksi taşıma ücretlerine zam geldi. Taksimetre açılış ücreti 2 lira 50 kuruştan 2 lira 70 kuruşa, kilometre başına ücret de 2 lira 10 kuruştan 2 lira 40 kuruşa çıkartıldı.

taksi-ucretlerine-zam

Başkentli binlerce taksici yapılan zammın ardından taksimetrelerini ayarlatmak için sabahın erken saatlerinde sıraya girdi. Maliye Bakanlığı’ndan ve Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası’ndan gelen görevliler tarafından yapılan taksimetre ayarı uzun kuyruklar oluştu. Yapılan zamla taksimetre açılış ücreti 2 lira 50 kuruştan 2 lira 70 kuruşa, kilometre başına ücret de 2 lira 10 kuruştan 2 lira 40 kuruşa çıkartıldı.

Öte yandan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle taksimetrelerde, aynı anda hem zamana hem de kilometreye göre fiyat yazan çift sistem uygulamasına son verilecek. Her il için taksimetrenin artış standardı araç hızına göre belirlenecek. Belirlenen hız aşılırsa, taksimetre gidilen metreye göre yazacak. O hızın altına düşülmesi halinde ise beklenen dakikaya göre fiyat işleyecek.

TEK TİP TAKSİMETRE DEVRİ BAŞLIYOR

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, konuyla ilgili yaptığı açıklamada daha önce çift sistem uygulamasında “D” ve “S” modunun kullanıldığını hatırlatarak, “Türkiye de tek tip taksimetre uygulamasına geçildi. ‘S’ modu ile ticari taksi 10 kilometre hızın altında seyir yaptığı zaman taksimetre beklemeye geçecek ve kilometreyi yazmayacak, beklemeyi yazmış olacak. Trafikte beklerken de 1 dakikanın üzerindeki beklemelerde fiyat artacak. Yani taksi ışıkta durduğu zaman vatandaş, ‘neden taksimetre çalışıyor’ demesin. Çünkü artık sistem bu şekilde olacak” dedi.

Çift sistem uygulamasında doğan fiyat farklılıklarından dolayı şikayetlerin geldiğini belirten Yiğiner, “Daha önce aynı anda hem zamana hem de kilometreye göre fiyat yazılıyordu. Bu da taksiler arasında farklılıkları neden oluyordu. Yapılan bu düzenlemeyle o kargaşa ortadan kalacak. Bundan sonra hangi taksiye binerseniz binin aynı ücret yazacak. Düzene binmiş oldu yani” diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 30 Kasım 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Türkiye’de çift sistem uygulamasına son verecek olan bu yönetmelik, 01 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe girecek.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!