Madenciler, OwnSnap‘ın haberine göre yerleşik LHR silikonlu RTX 3080 Ti ekran kartlarından daha fazla performans elde etmenin bir yolunu buldu. Bu bir VBIOS yazılımı aracılığıyla sağlanıyor ve EVGA kartlarda doğrudan firmware yükseltmesi yapmak mümkün.

Tüm bu süreç Reddit kullanıcısı @bravo_char‘ın RTX 3080 Ti madencilik performansıyla ilgili yeni bilgiler yayınlamasıyla başladı. Kullanıcıya göre varsayılan VBIOS’a sahip çoğu RTX 3080 Ti, madencilik iş yüklerinin bir özelliği olan yüksek bellek yükü periyotlarında aktif hale gelen gizli bir güç sınırına sahip.

Bu konu EVGA’ya iletildi ve şirket bir yama yayınladı. Yani EVGA RTX 3080 Ti ekran kartına sahip olanlar kartından daha fazla madencilik performansı elde edebilir. Bu EVGA’nın Precision X1 yazılımı aracılığıyla yapılabiliyor. bravo_char, XC3’ün donanım yazılımını güncelledikten sonra kartın 66 MH/s’den 80 MH/s’ye çıktığını ve yüzde 21’lik bir kazanç olduğunu söyledi.

Peki diğer RTX 3080 Ti modellerinde durum ne? Bahsettiğimiz kullanıcı, geçici bir çözüm olarak EVGA RTX 3080 Ti XC3 BIOS’u güncellenmiş ürün yazılımıyla indirebileceğinizi ve EVGA markalı olmayan bir RTX 3080 Ti’ye yükleyebileceğinizi belirtiyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu oldukça riskli bir iş ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız BIOS’u başka bir ekran kartı modeliyle güncellemek tehlikeli. Bu nedenle tüm sorumluluk BIOS değişimi yapan kullanıcıya ait.

Son olarak YouTube’da Red Panda Mining olarak bilinen başka bir madencinin Inno3D RTX 3080 Ti iChill X3 ekran kartına EVGA XC3 VBIOS’unu yüklediğini ve 91 MH/s seviyesine ulaştığını belirtelim.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!