Çeşitli amaçlar için kullanılabilir hale gelen drone’lar şimdi resmen insan taşıma görevini de üstleniyor. CES 2016’da tanıtılan EHang 184 isimli devasa drone bu yazdan itibaren Dubai’de hizmet vermeye başlayacak.


Günümüzün pahalı oyuncakları olarak görünen drone’lar yavaş yavaş günlük hayatımızda kendine yer edinmeye başlıyor. Önce internet alışverişi denince akla ilk gelen mecra olan Amazon drone’lar yardımıyla teslimat denemeleri yapmaya başladı. Şimdi de Dubai‘de insan taşıyabilen drone’ların kullanımı başlıyor. Bu ilgi uyandıran gelişme Dubai’nin Karayolları ve Ulaştırma Dairesi tarafından duyuruldu. EHang 184 olarak adlandırılan drone’un yaz aylarından itibaren resmen göreve başlayacağı açıklandı. Aslına bakarsanız Dubai bu aracın kullanımı şimdiye kadar çeşitli koşullar altında deniyordu. EHang 184’ün bir süredir Burç El Arap etrafında tur attığı söyleniyor. Geçtiğimiz sene CES 2016 kapsamında Las Vegas’ta görücüye çıkan bu devasa drone tek bir kişiyi taşıyabiliyor. Maksimum 117 kilogram ağırlık kaldırabilen drone 31 mil menzile sahip. Cihazın Las Vegas’ta tanıtılan versiyonu maksimum 23 dakika havada kalabiliyor ve 10 mil mesafe katedebiliyordu. Yapılan çalışmaların ardından bu süre uzatıldı. Böylece cihazın kamu kullanımına açılabileceğine karar verildi.

 

Peki EHang 184 nasıl çalışıyor? Sürücüsüz bu hava aracına sadece yolcu biniyor. 4G üzerinden iletişim kuran drone’da varmak istediğiniz noktayı seçiyorsunuz. Eğer burası menzil dahilindeyse seyahat başlıyor ve yolcu en uygun noktada indiriliyor. Böylece hem trafik hem de sürücü problemi olmaksızın bir yerden diğerine gitmek mümkün oluyor.

Dubai semalarının drone’larla dolmasına kısa bir zaman kala, Nevada eyaleti de bu yeni ulaşım sistemi için Federal Havacılık Kurulu onayı bekliyor. Kısacası gelecekte ulaşım işi drone’lara devredilecek gibi görünüyor.

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!