cydia paket 300x248 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?Bu yazımızda iPhone, iPod Touch ve iPad’e App Store dışında uygulama ve eklenti kurabilmemizi sağlayan Cydia’nın nasıl kullanıldığını bulabilirsiniz…


Cydia nedir?
Öncelikle Cydia’nın ne olduğunu açıklayalım. Cydia, App Store gibi iPhone uygulamalarını ve eklentilerini barındıran ve kurulmasını sağlayan bir uygulama mağazasıdır. Cydia kullanarak iPhone, iPod Touch ve iPad’inize App Store’da bulunmayan uygulamaları kurabilir, cihazınızın ana ekranını modifiye edebilir, simgeleri değiştirebilir, sim kilidini iptal edebilir ve yeni temalar yükleyebilirsiniz.
Cydia Ana Ekran Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?
Cydia, daha App Store henüz açılmamışken bile vardı ve jailbreak’li ilk versiyon iPhone 1 kullanıcılarına telefonlarına uygulama kurma imkanı sağlıyordu.
Cydia Icon 150x150 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?Cihazınıza Cydia kurabilmek için öncelikle Jailbreak yapmanız gerekiyor. Jailbreak yapmak için Redsn0w 0.9.6b4 ile iOS 4.2.1 iPhone, iPod Touch ve iPad Jailbreak rehberi yazımızı uygulayabilirsiniz. Redsn0w ile jailbreak yaptıktan sonra Cydia uygulaması yüklenecek. Cydia’yı ilk kez çalıştırınca güncelleme yapacak ve cihazınızı yeniden başlatacak.
Cydia kullanımı
Cydia’dan kurabileceğiniz uygulama ve eklentilerin listesine “Sections” kısmından ulaşabiliyorsunuz. Burada eklentiler türlerine göre listelenmiş durumda.
Cydia Sections 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır? Cydia Sections themes 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?
Kurmak isediğiniz eklentiyi seçtikten sonra “Install” tuşuna basınca çıkan onay sayfasından “Confirm”ü seçince kurulum başlıyor.
Cydia Tema 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır? Cydia Confirm 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?
Eklenti kurulumu sırasında önce ihtiyaç duyulan dosyalan indiriliyor sonra kurulum gerçekleşiyor.
Cydia kurulum dosyalari 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır? Cydia eklenti kurulumu 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?
Kurulum tamamlandıktan sonra “Return to Cydia” düğmesini kullanarak Cydia’ya geri dönebiliyorsunuz.
Cydia kurulum tamam 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?
“Search” kısmında ise kurmak isediğini uygulamayı aratarak bulabiliyorsunuz.
Cydia search arama 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?
Cydia Kaynakları (Repositories)
Cydia hakkında bilinmesi gereken bir diğer terim de repos veya repositories.  Bunlar basitçe eklenti ve uygulama barındıran kaynaklar. BigBoss ve ModMyi bu kaynaklardan en büyükleri ve Cydia kurulumu ile birlikte geliyorlar. Bunlar dışında dilediğiniz başka kaynaklarıda ekleyebiliyorsunuz. Fakat sadece güvenilir kaynakları eklemenizi tavsiye ediyoruz.
Yeni kaynak eklemek için ”Manage”dan ulaşılan “Sources” kısmına girmeniz gerekiyor.
Cydia Manage 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır? Cydia Sources Kaynaklar 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?
Burada “Edit”, sonrada “Add” düğmelerine bastıktan sonra eklemek isteğiniz kaynağın internet adresini girmeniz gerekiyor.
Cydia Sources Kaynaklar Edit 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır? Cydia Kaynak ekle add 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?
Cydia Kaynak ekle internet adresi 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır? Cydia Kaykak Ekle uyari 200x300 Rehber: Cydia nedir ve nasıl kullanılır?
En popüler Cydia kaynaklarından bazıları şunlar:

eSerdaR Hakkında

By eserdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!